Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Ideał współczesnego rycerza

Mówi się , że w dzisiejszych czasach nie ma rycerzy, i że młodzież nie potrafi być uprzejma, kulturalna ” rycerska ” . Nie jest to jednak do końca prawda.
Może nie mówi się już dzisiaj „rycerz”, „rycerskość” . Częściej używamy słowa dżentelmen. To bardzo piękne slowo i dość często spotykamy tych, których można tym mianem określić, są to jednak przeważnie ludzie starsi . Dzisiejsza młodzież nie jest już tak ” rycerska ” . Zdarzają się jednak wyjątki i jest ich dość sporo.
Ze starych obyczajów rycerzy i ich kodeksu honorowego praktycznie nic nie zachowalo się w formie pierwotnej. Wiele jednak rzeczy uległo przekształceniu i jest popularne współcześnie , np.: nie wjeżdża się już do miast w zbroi i z bronią u pasa, ale na ważne uroczystosci ubieramy się bardziej elegancko. Nie ślubuje się swoim damom niezwykłych czynów, nie rozsławia się ich urody i nie całuje się sukni ani trzewiczków, ale pomaga sie im , np.: wyjść z samochodu i całuje się je w rękę .
Nie ma już turniejów,ani pojedynków rycerskich, ale są zawody sportowe. Można w nich rywalizować, co prawda nie na smierć i życie, ale o medale, puchary i, tak jak wcześniej, o sławę. Obowiązują w nich również reguły bardzo podobne do tych ze średniowiecza. Nie wolno oszukiwać, trzeba grać fair.
Może więc w naszym swiecie nie ma już rycerzy w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale są jeszcze ich obyczaje i zapewne przetrwają dopóki chłopcy będą je zachowywać, pamietac o nich i stosować w życiu jak najczęściej. Są one bowiem bardzo piękne i miłe, oraz bardzo dobrze świadczą o „rycerzu” .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *