Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Internet – zagrożenie czy okno na świat.

Internet powstał w 1969 roku. Na początku był wykorzystywany przez wojsko, aby po kilku latach stać się ogólnie dostępnym środkiem masowego przekazu znanym na całym świecie. Musimy się jednak zastanowić nad ważnym pytaniem: Internet to zagrożenie czy okno na świat? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, chcąc być bowiem rzetelnym musimy pamiętać o jego plusach i minusach. Dzięki globalnej sieci w każdym momencie, w każdym miejscu na Ziemi możemy sprawdzić potrzebne nam w danej chwili informacje. Net ma tak duży zasób wiadomości, że najprawdopodobniej znajdziemy na każde pytanie satysfakcjonującą nas odpowiedź.

Następną zaletą Internetu jest możliwość nawiązywania bezpośrednich kontaktów międzynarodowych. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy świat staje się globalną wioską, a my Polacy już w maju bieżącego roku wejdziemy do Unii Europejskiej. Możemy wymieniać swoje poglądy, poznać bliżej kulturę i tradycję. Kolejnym argumentem potwierdzającym przydatność sieci w życiu codziennym jest oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki łączu nie wychodząc z domu, możemy dokonywać zakupów, opłacać rachunki.

W rzeczywistości Internet ma też drugie oblicze. Nie możemy zapominać, że często staje się ono źródłem uzależnień. Wielu ludzi bardzo dużo czasu poświęca przed monitorami komputerów, nie zdając sobie sprawy, z tego że marnują czas. Ma to swoje konsekwencje, np. zaniedbują rodzinę, życie towarzyskie. Innym minusem, jaki pojawia się podczas korzystania z Internetu, jest zagrożenie różnymi chorobami. Wiele osób, które zbyt długo przesiadują przed ekranami komputerów, ma kłopoty ze wzrokiem i kręgosłupem. Zapewne prędzej czy później będą one nosić okulary i korzystać z usług rehabilitanta. Wreszcie przychodzi czas na rozważenie problemu kosztów związanych z dostępem do sieci.

Korzystający ze stałego łącza muszą zainwestować więcej pieniędzy na starcie (zainstalowanie Internetu), później płacą stały abonament. Ci, którzy wybiorą modem telefoniczny wydają mniej na początku, lecz musza się liczyć z wysokimi rachunkami telefonicznymi. Internet zagrożeniem czy oknem na świat? Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw dochodzę do wniosku, że w rzeczywistości ten środek przekazu ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Oczywiście ów stan rzeczy może ulec zmianie, bowiem ludzie wciąż szukają czegoś nowego, rozwijają swe umiejętności. Niewątpliwie Internet częściej wybierają młodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *