Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Istota myślenia mitycznego na podstawie mitu o Heliosie

W dzisiejszych czasach nie mamy wątpliwości, dlaczego zachodzą różne zjawiska przyrody. Jednak ludzie w starożytności nie mieli takich środków jak my, dlatego wszystko co się działo na Ziemi próbowali wyjaśnić za pomocą fantastycznych opowieści, nazywanych mitami. Lecz nie tylko z tego powodu pisano mity. Postaram się wyjaśnić ich istotę na podstawie mitu o Heliosie.
Helios był to bóg słońca, jest to pierwszy przykład myślenia mitycznego, ponieważ w mitologii każdy bóg zajmował się jakąś dziedziną. Co dzień wyjeżdżał on swoim wozem budząc słońce, okrążał całą ziemię i wieczorem zatapiał się w wodach Oceanu. Tak właśnie mitologia wyjaśnia zjawisko wschodu i zachodu oraz budowę przestrzeni. Bóg słońca mieszkał w pałacu wraz z Dniami, Nocami, Miesiącami, Latami i Stuleciami. Grecy upersonifikowali te zjawiska, bo pomimo tego, że dzielili rok na miesiące i miesiące na dni, nie mogli pojąć dlaczego tak się dzieje. Helios miał syna Faetona, któremu obiecał spełnić każdą prośbę. Nie przewidział, że syn będzie chciał przejechać się słonecznym wozem. Jednak honor, który mieli mityczni bohaterowie, nie pozwolił mu odmówić spełnienia życzenia. Podczas podróży Faeton nie umiał poradzić sobie z prowadzeniem wozu. Poprzez jego nieumiejętną jazdę, czyli zbaczanie z trasy, Grecy wyjaśnili, dlaczego Etiopii mają czarną skórę, a w Afryce jest pustynia. Dzeus ukarał syna Heliosa rażąc go piorunem w wyniku czego Faeton wpadł do rzeki i od jego imienia nazwano lekki powóz. Starożytni wierzyli bardzo w potęgę słońca, dlatego wzywali Heliosa na świadka przy wyjaśnianiu różnych spraw. Oczywiście też, jak każdemu z bogów oddawali cześć, lecz nie miał on świątyń ani ołtarzy. Jedynie na wyspie Rodos stał jego posąg, który „witał” wpływające statki do portu.
Myślenie mityczne jest bardzo ważne, nawet w naszych czasach. Dzięki niemu możemy poznać myśli ludzi, którzy żyli tak dawno temu. Fantastyczność mitów pozwala nam także rozwinąć naszą wyobraźnię, a perypetie bohaterów uczą nas jak nie powinniśmy postępować w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *