Wkuwam

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki – opis obrazu

Znany polski malarz Jan Matejko jest tworcą obrazu pt. Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki. obraz powstal w XIX wieku po śmierci Urszuli Kochanowskiej. Przedstawia załamanego poete nad zwlokami swojej najmłodszej corki. Treny Jana Kochanowskiego zainspirowalay Jana matejke do namalowania tego fascynujacego obrazu.
Tematem obrazu jest śmier Urszulki i okropny smutek ojca. Napierwszym planie widac zmarłą Urszulę Kochanowską w trumnie ubraną w białą, prostą sukienke. Na jej piersi wida duzy krzyz. ciało dziewczyny jest bezwladne, ręce ma opuszczone wzdłuz tułowia. Twarz o delikatnych dziecięcych rysach jest pełna spokoju. Patrząc na jej twarz oglądającemu może sie wydawac że błogo zasypia.Nad jej ciałaem pochyla sie ukochany ojciec-jan Kochanowski, ubrany w czarny, prosty strój żalobny z białym kołnierzem. Prawa reka delikatnie podnosi poraz ostatni głowę swojej kochanej Urszulki i zwraca ku sobie aby na nia spojrzec. Druga reka obejmuje cały tułów dziecka. z uwielbieniem całuje czolo dziecka na znak ostatniego pożegnania przed pogrzebam. Patrzac na dzieło matejki zuca sie w oczy smutna twarz poety przepełniona żalem, gorycza, bezradnoscia. Nie może sie pogosdzic ze śmiercia swojej najmlodszej, najukochanszej, malej Urszulki. Na drugim planie po prawej stronie widac obraz matki Boskiej, krzyz na stojaku oraz świecznik, ktory oświetla małą częśc pomieszczenia. Swiatłomnpada głównie na zmarłą i Jana Kochanowskiego. Całe tło to odcienie szarości, które dodatkowo podkreslaja te smutne wydarzenie.Nie widac żadnych wybijajacych sie kolorow. Jedynie biel sukienki Urszulki i czerń ubrania Kochanowskiego sie kontrastuja.
Obraz,, jan Kochanowski nad zwlokami Urszulki wywarł na mnie ogromne wrażenia. Ujeło mnie w nim głęboki przezycie Ojca po stracie swojej corki. Myslę, że kazdy ogladajacy ten obraz zrozumie cierpienie i bol po stracie najpliższej osoby. Malazowi doskonale udało sie odzwierciedlic te wszystkie uczucia na twrzy kochanowskiego. chetni ogladam obrazy, które nawiązuja zdarzen z przeszlości. Trudniej jest mi zrozumiec dzieło wspołczesne.