pilne. ; ) na jutro musze napisać wywiad o młodości kogoś z rodziny i nie moge wymyśłić żadnych pytań mają to być pytania na temat np pasji itp . mam nadzieje że ktos pomoże 16 PKT za najlepsze pytania !
-Czy w młodosci uprawiales sport -Jak spedzales wolny czas -Czy ciezko bywalo w szkole -Jak poznales swoich przyjaciol -Jak bawiles sie z przyjaciolmi -Czy robiles cos nieodpowiedzialnego/szalonego agto4 Czym…
Kto stworzył pismo Swięte podaj autorów ???
Bog i człowiek przez niego natchniony inesxxx Biblia była pisana przez okres ponad tysiąca stu lat przez ponad pięćdziesięciu autorów i około stu redaktorów tekstu. Pracując pod natchnieniem – stworzyli…
Zaprojektój asymetryczny motyw zdobniczy przypominajacy rocaill co ja mam tam narysowac prosze o jakies przykłady potrzebuje na jutro
http://www.unav.es/ha/002-ORNA/rocaille/rocaille-005.jpg To jest cos w ten deseń. Przerysuj to, lub naszkicuj coś bardzo podobnego. To są motywy zdobiennicze np dachów, mebli, czy ram obrazów. Mam nadzieję, że pomogłam 😉
Napisz własnorecznie limeryk HELP zadanie potrzebne na jutro pils z góry dzieki
słuhaj aby napisac limerycznie ,,HELP” musisz sobie wyobrazić odbicie w lustrze tego wyrazu albo napisz na kartce ten wyraz i ustaw do lustra, a wyjdzie ci odwrucone.
Mam sprawe do was:P potrzebuje jakis wierszyków na Wszystkich Świetych na gazetke do szkoly. Z góry dzięki:*******
Święto zmarłych Dnia 1 listopada Święto Zmarłych obchodzimy i jak co roku na grobach swych bliskich znicze palimy, a coraz ich więcej po tamtej stronie mamy, po prostu coraz młodziej…
Recenzja książki Williama Whartona pt. „Ptasiek”
Wydawałoby się, że książka opowiadająca przez większą część swych kartek o miłości chłopca do swoich kanarków może być nudna. Jednak nie. „Ptasiek” jest opowieścią o przyjaźni i marzeniach, miłości i…
Analiza i interpretacja sonetu "Droga nad przepaścią w Czufut-Kale" Adama Mickiewicza.
Sonety Krymskie powstały w wyniku podróży Adama Mickiewicza na Krym. Na cykl tych sonetów składa się 18 utworów. Jednym z tych utworów jest Sonet "Droga nad przepaścią w Czufut-Kale". Jest…
Prolog o słowie
Ewangelia według św. Jana rozpoczyna się prologiem O Słowie Który ma swoistą formę , składa się z 18 wersetów.Autor prologu skupia się na słowie, które stało się ciałem. Wplata jednak…
Modni pisarze, modne książki naszych czasów. Omów na przykładzie trzech twórców spoza kanonu szkolnego i dokonaj analizy ich popularności.
W załączniku konspekt i bibliografia, raz cła praca maturalna. Za prezentację otrzymałam 80%. Książki, które wybrałam to :1. Anna Onichimowska , Hera moja miłość , Świat Książki , Warszawa 20032.…
Bilioteka Narodowa
Tradycje polskiej Biblioteki Narodowej sięgają początków wieku osiemnastego i wiążą się z postaciami i dziełem Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich, twórców pierwszej w Polsce dużej biblioteki publicznej i zarazem…
„Granica” – oskarżenie Zenona Ziembiewicza.
Wysoki sądzie! Czcigodna ławo przysięgłych! Szanowni zgromadzeni! Zebraliśmy się tu, by osądzić oskarżonego Zenona Ziembiewicza. Przypadł mi trudny obowiązek przekonania ławę przysięgłych, jak i wysoki sąd o winie oskarżonego. Mam…
Ścisła Biografia Henryka Sienkiewicza
Biografia Henryka SienkiewiczaHenryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) ? polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat…
Znane archetypy w literaturze okresu starożytności
Kultura, a zatem i literatura czasów antycznych dala podwaliny pod dalszy rozwój twórczosci swiatowej, a szczególnie europejskiej. Najbardziej doskonalym i wszechstronnym dzielem antycznym okazaly sie mity. To tam utrwalone zostaly…
Przesłanie pana Cogito – problematyka poszczególnych wersów
Człowiek myślący, to człowiek który dobrze zna historie, ale przede wszystkim człowiek, który potrafi wysnuć z niej wnioski. Przesłanie Pana Cogito opiera się na czasach wojny, podczas których autor poznaje…
Depresja młodzieńcza, czyli problemy nastolatków w literaturze i życiu.
„Smutek to naturalne, zdrowe uczucie; depresja to choroba.- stwierdził dr Passler- Problem polega na tym, by zrozumieć i nauczyć się rozpoznawać tę różnicę”. Tak jak w przypadku większości zaburzeń, depresji…
Ideały osobowe średniowiecza.
Średniowiecze było epoką krzyża i miecza, w której kultura podporządkowana była nauce i wierze chrześcijańskiej. Literatura tej epoki posiadała charakter dydaktyczny i moralizatorski a przedstawieni w niej bohaterowie realizowali określone…
Programy pozytywistyczne: polemika między "starą", a "nową" prasą.
Sytuacja polityczna Polski w drugiej połowie XIX wieku była bardzo ciężka. Praktycznie to państwo nie istniało. Podzielone na trzy części, trzy zabory: pruski, rosyjski i austriacki zostało pozbawione własnej państwowości.…
Honoriusz Balzac – biografia.
Honor de Balzac urodził się w roku 20 maja 1799 w Tours (zachodnia Francja). Jego rodzice Bernard Franois Balzac i Anne-Charlotte-Laure Sallambier (później Balzac) byli przedstawicielami francuskiej klasy średniej. Ojciec…
Pisarz stwarza wizję życia, czytelnik może ją przyjąć i odrzucić-J.Andrzejewski.Omów utwory literackie wobec których nie pozostałeś obojętny.
Konspekt na temat:„Pisarz stwarza wizję życia, czytelnik może ją przyjąć i odrzucić” Jerzy Andrzejewski Omów te utwory literackie, wobec których nie pozostałeś obojętny. I Wstęp Czytając książkę wkraczamy w świat…
Uzasadnij, że "Wesele" przynależy do struktury polskiego myślenia w ogóle, a jego problematyka wciąż jest aktualna.
Wesele Stanisława Wyspiańskiego to polski dramat narodowy, który mimo iż został napisany sto lat temu, wciąż posiada bardzo aktualną dla narodu polskiego tematykę. To nie tylko dramat symboliczno-fantastyczny, ale przede…
Człowiek wobec zagadki swojego losu – interpretacja fragmentu "Króla Edypa" Sofoklesa z wykorzystaniem kontekstu całego utworu.
Król Edyp, władca Teb, jest doskonałym przykładem na to, jak bardzo człowiek jest bezsilny wobec swego przeznaczenia. Jest to bohater, który fragment po fragmencie odkrywa swoją przeszłość. Edyp, syn Lajosa…
Kariera a moralność – rozważania w odniesieniu nie tylko do „Granicy”. (Weź pod uwagę sądy Zofii Nałkowskiej, innych, wybranych pisarzy i swoje).
Kariera a moralność – temat ten był już poruszany przez wielu twórców. Począwszy od czasów najdawniejszych, a kończąc na współczesnych zagadnienie to fascynowało artystów, czego wyrazem są liczne utwory podejmujące…
Udowodnij na przykładach z twórczości I. Krasickiego, że "i śmiech niekiedy może być nauką".
Ignacy Krasicki był największym poetą polskim okresu oświecenia. Urodził się trzeciego lutego 1735 roku w Dubiecku na Sanem. Pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej. Uczył się w szkole jezuickiej w Lwowie,…
Problem żydowski, czyli tragedia wyobcowania w literaturze, publicystyce i filmie.
Wiele utworów i filmów poświęconych zostało tragedii narodu żydowskiego. Żyd pojawia się jako:-obcy, który jest odrzucany przez nietolerancyjne otoczenie-niewinna ofiara holokaustu-człowiek poniżony, sprowadzony do rangi przedmiotu– człowiek walczący o swoją…
Jak powstały „Medaliony”?
Zofia Nałkowska napisała ten utwór w oparciu o badania i obserwacje, poczynione podczas prac Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Pisarka była członkiem tej komisji i wszystko, co zawarła w swojej…
"Tylko przy tobie …" moja osobista praca …
Spoglądając na Ciebie , iskrę widzę ,nadzieją uciekasz , a ja Cię gonię .To wszystko jest za szybkie ,ty wzrokiem zawsze od de mnie uciekasz , lecz tańcząc na każdej…
„Za pomocą odpowiednio dobranego personelu zdołają wtrącićw zdziecinnienie cały świat.” O niebezpieczeństwach szkoły.
Można by uznać za ogromny paradoks wpisanie „Ferdydurke” na listę lektur obowiązkowych. Satyra na szkołę, pełna drwiny i często gorzkiej prawdy o tej instytucji, co roku czytana jest przez tysiące…
Pozytywizm na świecie – przedstawiciele.
Fiodor Michajłowicz Dostojewski urodził się 30 października 1821 roku w Moskwie jako drugi syn Michała Andriejewicza Dostojewskiego. Zmarł 28 stycznia 1881 roku w Petersburgu z powodu pęknięcia tętnicy płucnej. Niski,…