Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Komputer: wróg czy przyjaciel? – rozprawka

Komputer jest urządzeniem, które posiada większość ludzi żyjących na ziemskim globie. Pozwala na to oczywiście jego rozmiar, stosunkowo niska cena oraz użyteczność jaką ze sobą niesie.

Wbrew pozorom historia tych urządzeń nie jest długa. Przypomnę, że pierwsze komputery powstały w latach 40. dwudziestego wieku i zajmowały powierzchnię równą powierzchni przeciętnego mieszkania. Jednym z nich był komputer o nazwie ENIAC – skomplikowana i duża maszyna, której możliwości porównywane są do obecnych kalkulatorów. W latach 50. i 60. z komputerów mogły korzystać tylko ośrodki wojskowe, naukowe i wyższe uczelnie. To właśnie wtedy zaczął się błyskawiczny proces transformacji tych olbrzymich i powolnych maszyn, w mikrokomputery domowe i tzw. „pecety”, które stosujemy po dziś dzień.

Odkąd tylko komputer zaistniał w życiu człowieka, pojawiły się spekulacje, czy jest on naszym wrogiem, czy też przyjacielem. Problem ten od niedawna zaczął nurtować także i mnie. Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że komputer jest wrogiem człowieka. Wręcz przeciwnie: uważam, że maszyna ta jest naszym stuprocentowym przyjacielem, co będę starał się udowodnić w kilku poniższych argumentach.
Rozpocznę swoje rozważania od najsilniejszego argumentu, jakim z pewnością jest funkcjonalność komputera. Wspominałem już, że jest on „domownikiem” w większości domów. Wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie życia i pracy bez komputera. Urządzenie to pozwala nam na szybsze wykonywanie dużej ilości czynności, ze stosunkowo niewielkim wkładem pracy. Może za nas obliczać wydatki, przy jego pomocy bezproblemowo możemy prowadzić bilansy i kontrolować przepływ gotówki, na której brak często narzekamy.

Drugim argumentem, który przytoczę, będzie jego zastosowanie w dużych koncernach przemysłowych, farmaceutycznych, odzieżowych i innych. Czy w tak ogromnych korporacjach praca bez komputera byłaby możliwa? Śmiało mogę stwierdzić, że nie. Przy imporcie wyrobów z zagranicy, ich eksporcie na masową skalę czy chociażby produkcji, prowadzenie rejestrów za pomocą tradycyjnych notatników i skoroszytów byłoby bardzo niewygodne. Również tradycyjna maszyna do pisania, nie zaradziłaby w dużych ośrodkach tak, jak robi to komputer. Przy użyciu wyżej wymienionych maszyn, powstawałby ponad przeciętny hałas, podczas gdy używając komputera, słyszymy tylko ciche stuknięcia klawiszy.
Moje rozważania byłyby niepełne, gdybym nie przytoczył́ jeszcze jednego argumentu, mianowicie internetowe połączenie ze światem. Gdyby nie wymyślono komputerów, nie powstałby także Internet, który jest siecią, będącą w stanie połączyć wiele komputerów. Za ich pomocą, możemy porozmawiać z osobą znajdującą się na drugiej półkuli, oczywiście pod warunkiem, ze ma ona dostęp do „Sieci”. Dzięki użyciu komputera i Internetu, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia świata, o których nie mówi się np. w publicznych telewizjach. Ponadto, są one dla nas także niewyczerpalną „studnią wiedzy”, z której możemy skorzystać kiedy tylko zechcemy.

Nie mogę pominąć jeszcze jednego, a zarazem ostatniego argumentu, jakim są walory rozrywkowe komputera. Każde urządzenie tego typu posiada dysk twardy, na którym możemy zapisywać różnego rodzaju pliki. Jednymi z takich właśnie plików, są gry komputerowe. Bawią się przy nich nie tylko dzieci, ale także spora grupa dorosłych, którzy znużeni są całodniową pracą i pragną trochę odpocząć. Jest to doskonały sposób na rozerwanie się po wielu godzinach stresu. Wszak każdy rodzic wolałby, aby jego dziecko spędzało czas przed komputerem, aniżeli miałoby zadawać się ze społecznym marginesem i sięgać po takie używki jak narkotyki, sterydy, alkohol czy chociażby wszędzie dostępne papierosy. Jest to więc także „doskonały opiekun” dla naszych pociech.

Mam nadzieję, że z mojego wywodu jasno wynika, że komputer jest przyjacielem człowieka. Uważam, że jest on dużo lepszym towarzyszem zabaw dla dzieci, niż narkotyki, że jest poręczniejszy i lepszy niż stare maszyny do pisania oraz notatniki z nieodłącznymi piórami. Powinien znaleźć się w domu każdej rodziny, gdyż może ułatwić nam codzienne życie jak i służyć jako doskonałe narzędzie rozrywki i zdobywania wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *