Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Mały Książę Exuperiego jako książka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Uważam, że książka, pt. Mały Książę Exuperiego jest zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Postaram się to wyjaśnić, przywołując odpowiednie argumenty
Mały Książę, mimo młodego wieku, poznał część prawd o dorosłych, świecie i życiu. Osobiście zgadzam się z niektórymi z nich, np: dorośli są bardzo dziwni , są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni oraz dorośli są jednak nadzwyczajni. Dorośli są dziwni to fakt. Czasem tak dziwni, że aż śmieszni., ale czasem potrafią tez być nadzwyczajni, zadziwiając nas wszystkich. Ale to właśnie oni dostarczają nam największej frajdy na tym świecie, czyli pytanie brzmi: Czym byłby świat bez nich? Gdyby ich nie było, kto zająłby się nami? Przecież to oni zapewniają nam fundusze na nasze zachcianki, wakacje. Faktem jest to, że oni są dla nas a my dla nich. Oni dla nas się męczą, pracują. My urozmaicamy im życie. Kto jak kto, ale my potrafimy to robić jak nikt na świecie. Jak wpakujemy się w jakieś kłopoty, to kto nas wyciąga? Oczywiścue dorośliu. Pomagają w naszych wielkich- małych sprawach. Książka ukazuje nam również, że ich świat jest pełen pośpiechu za pieniędzmi, szary i bezbarwny, oparty na liczbach i dowodach naukowych. W tym świecie roi się od ludzkiej bazmyslności, chęci dominowania nad innymi, skłonności do nałogów, braku wrażliwości i fantazji. Te wszystkie słabości czynią świat dorosłych niezmiernie skomplikowanym, pełnym zmartwień i smutku.
Przeciwieństwem tego jest świat dziecka, cechuje go bowiem wielka wyobraźnia i fantazja, bezinteresowność, zdolność do wielkich uczuć, nawiązywania przyjaznych stosunków z ludźmi i zwierzętami. Jednak pomimo tego, że w utrworze Mały Książę pokazane są różnice między światem ludzi dorosłych i dzieci to można dopatrzeć się również wspołnych cech. Dorośli lubią przecież przenieś się czasami w świat fantazji i wspomnień z lat dziecinnych, szczególnie kiedy bywają smutni, przychodzi im to łatwiej. Tak więc dorośli mają bardzo duzo cech łączących ich ze światem dzieci. Przecież oni też kiedyś byli dziećmi, nie odrazu stali się dorośli, w niektórych zostało coś z tamtych czasów, tworzą zabawki, gry dla dzieci, wiedzą czym mogą zadowolic najmłodszych.
Mam nadzieję, że dobre przytoczyłam argumenty. Uważam, że książkę może przeczytac każdy, gdyż zarówno uczy jak i bawi. Mały Książe ma wiele racji w swojej ocenie dorosłych. Nie można jednak znaleźć oceny, która pasowałaby do wszystkich ludzi. Dorosli mogą z niej wiele wynieść, gdyż ich świat ukazany jest negatywnie, natomiast dzieci moga się z nich pośmiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *