Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Motywy popełnienia zbrodni przez Raskolnikowa.

Utwór powstał w pozytywizmie, jest to powieść wielogłosowa. Raskolnikow jest 23 letnim studentem prawa, którego relegowano. Jest biedny, mieszka w bardzo małym pokoiku w Petersburgu. Z braku środków finansowych zabija lichwiarkę i jej siostrę, przez co traci zmysły. Zakochuje się w Sonii. Jego matką jest Pulcharia a siostrą Dunia.
Podczas rozmowy studenta z oficerem dowiadujemy się, że Alona jest bardzo bogatą kobietą, jednakże jest ścierwem. Jest zła i ma muchy w nosie. Daje czterokrotnie mniej pieniędzy za przedmioty dane pod zastaw, za to ściąga bardzo wysoki procent. Dokonywujemy się także, że ma siostrę, którą bije i trzyma w niewoli, a na dodatek goni ja do ciężkiej pracy. Student informuje, że bez wyrzutów sumienia by zabił Alonę i obrabował. Uważa, że jest ona nie potrzebna i nic nie warta, a do tego szkodliwa dla całego społeczeństwa. Raskolnikow po usłyszeniu rozmowy studenta z oficerem dochodzi do wniosku, że ma identyczne myśli o Alonie co student. Do popełnienia zbrodni skłania go również bieda i małe mieszkanie, w którym czuje się jak w klatce. Dodatkowo jego siostra Dunia z powodu ich ciężkiej sytuacji materialnej zmuszona jest do ślubu z Łużynem. Do motywów zbrodni zaliczyć można także zbyt zaniżone zapłaty za przedmioty dane pod zastaw Alonie oraz artykuł napisany przez Raskolnikowa pt.: O zbrodni, w którym porusza temat nadludzi i podludzi. Wszystkie te motywy powodują popełnienie zabójstwa przez Rodiona.
Bohater zaraz po morderstwie traci zmysły. Jest poddenerwowany, traci przytomność, ma gorączkę, majaczy oraz miewa koszmary. Dręczą go wyrzuty sumienia oraz to, że jego wina może wyjść na jaw.
Podsumowując na popełnienie zbrodni przez Raskolnikowa wpływ miało kilka czynników. Jednakże morderstwo, które popełnił spowodowało, że kompletnie potracił zmysły. Zaczął mieć przewidzenia, dręczyło go sumienie. Ostatecznie jednak przyznał się do winy i został skazany na ciężkie roboty na Syberii. Utwór ten udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej i że prędzej czy później wina zostanie udowodniona i mordercę czeka zasłużona kara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *