Wkuwam

„Mowa jest źródłem nieporozumień”

Zastanawiam się nad hipotezą „Mowa jest źródłem nieporozumień” i myślę, że jest warta omówienia. Mowa jest bardzo ważny środek przekazywania informacji. Czy czasem jedno słowo może doprowadzić do niewyobrażalnych szkód? Zaraz to sprawdzimy.
Rozpocznę od tego, że jedno słowo może zabić człowieka. Podam przykład z dramatu W. Szekspira „Romeo i Julia”. Gdy Romeo dowiedział się, że Julia „rzekomo” nie żyje poszedł do jej grobowca i zrozpaczony widokiem dziewczyny wypił truciznę od aptekarza. Prawda była taka, że Julia żyła, a gdy się obudziła i zobaczyła obok siebie swego ukochanego popełniła samobójstwo by być razem z nim na tamtym świecie.
Przede teraz do tego, że źle odebrane słowo może zniszczyć nawet najtrwalszą przyjaźń. Podam teraz przykład z mojego życia. Kiedyś w podstawówce pokłóciłam się z moją dawną przyjaciółką. Powiedziała że jestem wariatką i obraziłam się na nią. W mojej klasie powstały dwa „obozy”: jedni po stronie mojej przyjaciółki, a jedni po mojej stronie. Okazało się, że chodziło jej o pozytywne znaczenie słowa „wariatka” czyli że mam pełno pomysłów, jestem pozytywnie nastawiona do życia, ale nigdy nie było tak jak przed kłótnią.
„Plotka obiegnie świat zanim prawda założy buty” to kolejny błąd który popełnia człowiek. Plotka to najgorsze słowo które może usłyszeć ludzkie ucho. Rozpowiadając jakieś domysły nawet nie wiedząc czy to prawda. Bardziej wierzymy w plotki niż w prawdę.
Słowa mogą zrobić dużo krzywdy, które będziemy odczuwać przez całe życie.
Czasami jedno słowo może zadecydować o przyszłości państwa lub świata. Zła decyzja jest gorsza od braku decyzji.
Kłamstwo to straszna rzecz która wydobywa się z ust. Oszukując nie tylko ranisz człowieka, ale i siebie.
Podsumowując trzeba uważać ze słowami. Mowa to bardzo niebezpieczne narzędzie komunikacji. Człowiek nie jest idealny i zdarza mu powiedzieć coś niewłaściwego nawet nie będąc świadomy.
Kończąc moją wypowiedź zamierzam wam uświadomić, że lepiej nic nie mówić, niż powiedzieć coś złego. Mała rzecz, a ma taką moc. Trzeba dwa razy się zastanowić zanim coś się powie.