Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Określ istotę tragicznego zbłądzenia i ironi tragicznej, które określają losy Edypa.(wyjdź od analizy części monologu z epeisodionu I i części monologu Edypa w exodus)

We fragmencie epeisodionu I Edyp zwraca się do zgromadzonych mieszkańców Teb.Król rzuca klątwę na zabójcę Lajosa oraz nakazuje ujawnienie jakichkolwiek informacji związanych z mordercą przez Tebańczyków.
W exodus Edyp dowiaduje się i oznajmia, że on jest mordercą i prosi o karę,wygnanie i śmierć,gdyż nie sądził,że tak okrutny będzie jego los,o którym sam nie wiedział.
Król Edyp dopuszcza się tragicznego zbłądzenia ,ponieważ niewłaściwie rozpoznał sytuację,czyli w jego przypadku było to wydanie klątwy na mordercę Lajosa oraz niezbadanie faktów,które możliwie mogłyby mu pomóc.Klątwa miała przynieść pozytywne rozwiązanie według Edypa,jednakże on sam doprowadził swój żywot do klęski poprzez nieświadomość wykonywanych przez niego uczynków.
Ironia tragiczna,którą odczuł Edyp to niewiedza i spokój.Król był nieświadomy wydarzęn ówczesnych lat młodości oraz czynów jakich sam się dopuścił niewiedząc o klątwie wypowiedzianej przed laty.
Edyp wykonuje przynależne mu obowiązki.Wydaje w nieświadomości na siebie wyrok,jego klątwa była dla niego sądem ostatecznym.
Cały żywot Edypa to nieuniknione przeznaczenie,które wypełnia się od jego narodzin.
Ironia tragiczna oraz tragiczne zbłądzenie Edypa to tylko nieświadome akty,którymi i tak nie oszuka losu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *