Wkuwam

Opis obrazu Konstytucja 3 maja.

Obraz, który chcę opisać nosi tytuł Konstytucja 3 maja. Stworzył go wspaniały malarz Jan Matejko. Jest on znany, ponieważ na swoich dziełach utrwalał wiele ważnych wydarzeń z historii Polski.
Na pierwszym planie w centralnej części obrazu widnieje Stanisław Małachowski. To marszałek Sejmu Wielkiego, który jest niesiony na ramionach mieszkańców stolicy. Na jego twarzy maluje się duma i zadowolenie z powodu uchwalenia Konstytucji.
Obok Stanisława Małachowskiego widać postać Hugona Kołłątaja. On również wyraża dumę i radość z tego samego powodu co marszałek. Ubrany jest w czarny strój, typowy dla duchownego.
Kolejną ważna postać widoczna na obrazie to król Stanisław August Poniatowski. Ubrany w czerwony, gronostajowy płaszcz podąża razem z warszawiakami do Katedry św. Jana, gdzie ma się odbyć zaprzysiężenie Konstytucji.
W dolnej części dzieła znajduje się Jan Suchrzewski. To jeden z przeciwników uchwalenia Konstytucji. Zdesperowany rzuca sie na ziemię, aby w ten sposób przeszkodzić cieszącym się mieszkańcom.
W tle obrazu widać Zamek Królewski. Został on zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły. Ta budowla stała się niemym świadkiem ważnego wydarzenia dla wszystkich Polaków.
Nasrój, który przedstawia obraz jest przepełniony dumą i radością. Mieszkańcy z uśmiechami na twarzy okazują entuzjazm i zadowolenie. Dzięki uchwaleniu Konstytucji mieli nadzieję na lepsze życie.
Obraz Jana Matejki noszący tytuł Konstytucja 3 maja jest jednym z naważniejszych dzieł teo malarza. Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń historycznych, których rocznica jest świętem narodowym dla wszystkich Polaków.