Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Opis obrazu Philippe de Champaigne pt. ”Martwa natura z czaszką”

Obraz pt. ”Martwa Natura z Czaszką” został namalowany przez Philippe de Champaigne techniką: olej na desce. Znajduje się w Museé de Tessé, Le Mans.
Dzieło ma prostokątny kształt o wymiarach 28cm x 37cm. Kolorystyka obrazu jest ciemna, dominuje kolor czarny. Z lewej strony na przedmioty pada światło.
Na pierwszym planie, w centrum, znajduje się czaszka, o kolorze brązowym, z wyraźnie widocznym odblaskiem światła nad lewym oczodołem. Po lewej stronie widzimy kwiat o czerwono-białych płatkach, w czarnej buteleczce. Z prawej strony przedstawiona jest klepsydra. Wszystkie przedmioty znajdują się na szarej, kamiennej płycie. W tle widać mrok i czerń.
Malowidło to ma nastrój mroczny, straszny, a nawet przerażający. Autor doskonale poslużył się kolorami i dobrał idealne elementy, aby wzbudzią w odbiorcy lęk i zmusić go do refleksji nad życiem. Kwiat oznacza własnie życie, ale ono nie jest wieczne i czas upływa tak, jak przesypuje się piasek w klepsydrze. Czaszka oznacza smierć, czyli to co czeka czlowieka, zwierzę i każde inne stworzenie.
Według mnie artysta nie przypadkowo uwiecznił w swym arcydziele takie, a nie inne rzeczy. Jest to dzieło, które w pełni zasługuje na moje uznanie. Szczególnie podoba mi się tematyka i to w jaki sposób została przedstawiona.

One thought on “Opis obrazu Philippe de Champaigne pt. ”Martwa natura z czaszką””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *