Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna. Edukacyjna – szkolna baza wiedzy

Największa baza wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce. Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Opis rzeźby Pieta watykańska” Michała Anioła

Rzeźba ,,Pieta watykańska” Michała Anioła, wybitnego XVI wiecznego artysty renesansowego powstała w 1500 roku. Dzieło to zostało podpisane, ponieważ nikt nie mógł uwierzyć że dwudziestotrzyletni młodzieniec mógł wykonać coś tak pięknego. Obecnie rzeźbę wykonaną z marmuru można podziwiać w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie.
Dzieło to ma kształt piramidalny o wymiarach 174 x 195 cm.
Pieta watykańska przedstawia dwie postacie. Michał Anioł powiększył kruchą figurę Maryi przez bogate pofałdowanie szat. Stanowi stabilną podstawę dla ułożonej na jej kolanach postaci Jezusa. Madonna przedstawiona jest jako piękna, młoda, cierpiąca kobieta. Głowę lekko przechyla w dół i zamyślona patrzy na ciało syna. Lewa dłoń matki wyciągnięta jest w geście zdziwienia, bezwładności, rozpaczy. Cała postać wyraża smutek, żal, rezygnację. Ciało Chrystusa podtrzymywane lewą ręką matki, leży bezwładnie na jej kolanach. Głowa syna opiera się bezwładnie na ramieniu Maryi.
Nastrój dzieła jest poważny i smutny. Wyraża rozpacz matki po utracie jedynego syna.
Rzeźba wzbudza we mnie pozytywne uczucia. Poczucie piękna wzbudza biały marmur. Zwraca on uwagę na delikatność dzieła i jego tragiczną wymowę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x