Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Plan wydarzeń – Hobbit, czyli tam i z powrotem Tolkiena.

1. Nieproszeni goście
– Bilbo spotyka Gandalfa.
– Niespodziewanie do nory hobbita przychodzi 13 krasnoludów.
– Omawiają plany i cel wyprawy: odzyskanie skarbów zrabowanych niegdyś przez smoka.
2. Pieczeń barania

-Drużyna, wraz z Gandalfem wyrusza spod Zielonego smoka.
-Już na początku wyprawy część bagaży tonie w rzece.
-Natykają się na 3 trollów: Toma, Berta, Williama. Od śmierci ratuje wszystkich Gandalf, który zamienia trolle w posągi.
-Z jaskini trollów zdobywają złoto, zapasy na dalsza drogę i 3 miecze wykute niegdyś przez elfy.

3. Krótki odpoczynek

Docierają do Rivendell, gdzie pozostają przez 2 tygodnie.
Władca Ostatniego przyjaznego Domu, Elrond odczytuje runy księżycowe na mapie Throra. Runy mówią o sposobie otwarcia ukrytej bramy w Samotnej Górze. 3. Krótki odpoczynek

4. Górą i dołem

Podczas przeprawy przez Góry Mgliste Kompania dostaje się w ręce goblinów. Znowu pomaga im czarodziej zabijając Wielkiego Goblina. Wszystkim, oprócz Bilba udaje się uciec.
5. Zagadki w ciemnościach

Hobbit przebywając w podziemnych korytarzach goblinów przypadkowo znajduje pierścień, który jak później się okazuje jest pierścieniem magicznym. Na końcu korytarza spotyka Golluma – wodnego stwora. Hobbit wygrywa z nim grę w zagadki, ale mimo to Gollum nie zamierza puścić go wolnego. Bilbowi udaje się uciec właśnie dzięki pierścieniowi, który czyni niewidzialnym. Hobbit ucieka potworowi i goblinom, przez dolną bramę wydostaje się na otwarty świat.

6. Z patelni w ogień

Po wyjściu z lochów Bilbo odnajduje towarzyszy.Natrafiają na kamienną lawinę, jednak bez większych obrażeń docierają na dół rumowiska.
Na drodze stają im wilki – wargowie. Drużyna czym prędzej wchodzi na drzewa. Nadchodzą gobliny i nic nie uratowałoby ich od niechybnej śmierci gdyby nie orły. Winne były Gandalfowi przysługę i w ten sposób odwdzięczyły się czarodziejowi. Wcześniej zaopatrzając Kompanię w żywność odstawiają ich do Samotnej Skały.
7. Dziwna kwatera

Odwiedzają dom Beorna (półczłowieka – półniedźwiedzia). Udziela on im cennych rad jak przejść przez Mroczną Puszczę. Użycza także koni.
Przed ścianą Mrocznej Puszczy krasnoludów i hobbita opuszcza Gandalf. Zabiera konie Beorna, które ma oddać właścicielowi.

8. Muchy i pająki

W puszczy napotykają rzekę, o której wcześniej opowiadał Beorn. Bombur wpada do niej i zapada w głęboki sen. Pozostałym udaje się przebyć rzekę bez szwanku.Trzykrotnie natykaja się na biesiadujące istoty – elfy, lecz kiedy chcą wyjść im na spotkanie – znikają.
Elfy chwytają i wtrącają do lochu Thorina.
Pozostali zostali schwytani przez ogromne leśne pająki. Znów niezawodny okazał się pierścień i miecz Bilba – Żądło. Wielkie poświęcenie hobbita prowadzi do wyrwania się z więzów pająków. Śmierć była blisko.
Współtowarzysze Bilba dowiadują się o jego tajemnicy: umiejętności znikania.

9. Beczki

Nie długo trwała wolność Kompanii. W chwilę po pokonaniu pająków witają ich elfy i pod zarzutem zakłócania spokoju podobnie jak Thorina prowadzą do lochów. Jeden zdołał się uratować, był nim oczywiście Bilbo, a pomocny okazał się jak zwykle magiczny pierścień.Niewidzialny Bilbo przez dłuższy czas poznaje tajemnice siedziby elfów. Obmyśla plan ucieczki. Korzystając z nieostrożności strażnika udaje mu się zdobyć klucze. Uwalnia krasnoludy. Na zewnątrz prowadzą 2 drogi: przez główna bramę i z nurtem rzeki. Wybierają tą drugą. Za środek transportu służą beczki, które spławiane są do Miasta na Jeziorze. Tak oto wszyscy wydostali się i z tej opresji.

10. Serdeczne powitanie

Docierają do Miasta na Jeziorze. Są tam gorąco przyjęci, ponieważ mieszkańcom ich przybycie kojarzy się ze starą legendą, mówiącą o powrocie Throra i Thraina.

11. Na progu

Z miasta udają się do Samotnej Góry – siedziby smoka Smauga. Nadal jednak nie wiedzą gdzie ukryte są drzwi do wnętrza góry. Wskazuje je dopiero zachodzące słońce, padające na skałę. Pojawia się również dziurka od klucza, a klucz Thorina pasuje do niej.

12. Na zwiadach w obozie wroga

Bilbo decyduje się wejść do groty Smauga przez nowoodkryte drzwi. Zastaje smoka śpiącego, dlatego udaje mu się wykraść ogromny puchar. Smok tuż po przebudzeniu spostrzega utratę jednego ze swych skarbów. Wylatuje ze swej siedziby na poszukiwanie sprawcy. Drużynie udaje się skryć przed jego czujnymi oczyma.
Hobbit z powrotem schodzi do wnętrza góry. Rozmawia ze smokiem i nieświadomie, pod wpływem czarów potwora, wyjawia iż jest z nim 13 towarzyszy oraz że pomocy udzielili im ludzie z Miasta na Jeziorze.
Bilbo dostrzega nie osłonięte pancerzem miejsce na piersi smoka.
Rozwścieczony Smaug niszczy część góry. Drużyna ukrywa się we wnętrzu korytarza.

Korzystając z okazji, że smoka nie było w grocie, Kompania schodzi do jego posiadłości. Zresztą i tak nie maja innego wyjścia, tajemne drzwi zostały zniszczone przez Smauga.
13. Smauga nie ma w domu

Bilbo znajduje tam Arcyklejnot Thraina, klejnot pożądany przez Thorina, ale nie mówi o tym pozostałym.
Przez Główną Bramę dostają się do dawnej strażnicy, zwanej Kruczym Wzgórzem.

Smaug, w tym czasie kiedy krasnoludy i hobbit penetrują jego pieczarę, wyrusza w kierunku Miasta na Jeziorze. Niszczy je doszczętnie, zabijając przy tym 1/4 ludności.

14. Ogień i woda

Potomek Giriona, Bard, dowiedziawszy się od drozda o jedynym nieosłoniętym przez pancerz miejscu na ciele smoka, zabija potwora ostatnią strzałą ze swego łuku celując w to miejsce.

Drużyna przebywająca w Kruczym Wzgórzu zasięga wieści od kruka Roaka o śmierci smoka.

15. Chmury się zbierają

Zbrojne oddziały ludzi z Miasta na Jeziorze i elfów z Mrocznej Puszczy przybywają pod Samotną Górę. Żądają swojej części skarbu. Thorin nie chce jednak o tym słyszeć. Nocą, zastępując Bombura na warcie, Bilbo udaje się do obozu ludzi i elfów. Tam ofiarowuje Bardowi Arcyklejnot, który ma pomóc w rokowaniach z Thorinem.

16. Nocny złodziej

W obozie hobbit spotyka Gandalfa. Rozmowa nie trwa długo, gdyż Bilbo musi wracać do swych towarzyszy.
Ku pomocy Kompanii nadciągają oddziały Daina, kuzyna Thorina. Zbliżają się również armie goblinów i wargów. Prowadzi to do pojednania ludzi, elfów z krasnoludami i hobbitem.

17. Chmury pękają

Dochodzi do krwawej bitwy, nazwanej później bitwą pięciu armii. Początkowo przewagę uzyskują zastępy wilków i orków, ale dzięki przybyciu Beorna oraz orłów bitwa ostatecznie kończy się zwycięstwem drugiej ze stron.
Na skutek odniesionych ran ginie Thorin. Wcześniej, już po bitwie, dochodzi do jego pojednania z Bilbem (z powodu oddania przez hobbita Arcyklejnotu). Polegli również Fili i Kili.

18. Droga powrotna

Zwycięscy dzielą się zdobytymi z kwatery Smauga skarbami. Bilbo nie przyjmuje w całości należnej mu części, zabiera jedynie 2 szkatułki.
Wraz z Gandalfem, Beornem i leśnymi elfami hobbit rusza w drogę powrotną do Bag End.
Po drocze Bilbo i czarodziej wstępują jeszcze do Rivendell. Odnajdują także wcześniej zakopane złoto, odebrane trollom.

19. Ostatni akt

Gdy w końcu docierają do nory Bilba, okazuje się że hobbit uznany został za zmarłego. Właśnie przeprowadzano licytację jego własności. Długo trwało jeszcze wyjaśnianie wszystkich niejasności i formalne uznanie Bilba za żyjącego. Bilbo utrzymywał przyjazne stosunki z elfami, krasnoludami i ludźmi, chociaż przez to stracił dobre imię wśród wielu hobbitów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *