Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Początek Szczypiorski – charakterystyka postaci.

Początek ma wielu bohaterów-tak wielu, że potrzeba pewnego wysiłku, by ich sklasyfikować i powiązać ze sobą. Każdy rozdział to inna kompozycja, której częścią jest czas. Gra z czasem jest nieustanną grą autora.
Postacie różnią się pochodzeniem społecznym, poziomem wykształcenia,narodowością, sposobem myślenia, motywacją.
Przedwojenny sędzia Romnicki, Polak akceptuje Żydów jako naród.Jest przekonany o ich niezwykłej misji, którą wyznaczył im Bóg. Dla niego Żydzi to wybrańcy Boga. Przedstawiciel polskiej inteligencji. Pomagał Zydom w czasie wojny.
Ważną postacią jest także Pawełek Kryński, 19-letni polski chłopak, któremu przyszło żyć i dorastac w czasie wojny. Musiał szybko dorosnąć, podobnie jak wszyscy jego rówieśnicy. Zaprzyjażnił się z Heniem Fichtelbaumem, żydowskim chłopcem, dla którego był kolegą ze szkolnej ławki i wielkim przyjacielem. Przeżył w czasie wojny wielką miłość do o wiele starszej Irmy Seidenman, zaprzyjażnił się z jej mężem, lekarzem Ignacym rentgologiem. Ubóstwiał także Monikę, ale ona nie przeżyła wojny.

Henio Fichtelbaum z pochodzenia Żyd prześladowany w czasie wojny. wiedział, że czeka go pewna śmierć.Ucieka z getta. Ukrywał się u pewnego chłopa, ale gdy zaczęto go podejrzewać o przetrzymywanie Żyda musiał go wypuścić w dalszą tułaczkę. Póżniej ukrywa się w tzw. wychódku tj. publicznej ubikacji. Boi się że go zdemaskują. Jest nieufny wobec ludzi spotkanych na ulicy. Jedynie pewna prostytutka zdobywa jego zaufanie. Nawet sprawia,że Heniu staje się prawdziwym mężczyzną. Wraca i ginie w getcie warszawskim przygotowany na taką kolej rzeczy.
Irma Seidenman-Żydówka, żona lekarza Ignacego, wielka miłość Pawełka przyjmująca nazwisko Gostomska po zmarłej żonie oficera. Zdemaskowana, blondowłosa Żydówka przez Bronka Blutmana nie wybroniła się mimo fałszywych papierów. Jej incjały na popierśnicy I.S wskazywały na jej przwdziwą toższamość. Wybroniona po wielkich staraniach Pawełka, Filipka i Mulera. Sama nie wierzyła już w przetrwanie.Uchodzi cudem przed śmiercią z gmachu gestapo w alei Szucha.

Siostra Weronika to polska chłopka, która miała widzenie nawracania Murzynów. Była to metafora do pomocy żydowskim dzieciom.Uczyła ich paciorka,katolickich gestów.Kazała kłamać iż mają polskie pochodzenie, nazwiska. Kłamstwo to jest moralnie usprawiedliwione. Gdyby nie to te dzieci czekałaby szybka śmierć.

Wiktor Suchowiak to przykład Polaka kombinatora, który przemycał Zydów za opłatę z getta na strone aryjską.Dzięki niemu uratowała się siostra Henia-Joasia Fichtelbaum. Końca wojny doczekała jako Marysia Wiewióra. Po wojnie zostanie wypędzona do Izraela i przyjmuje godność Miriam Wewer.

Piękny Lolo polował na Zydów,zabierał im wszystko co mieli przy sobie.Gdy nie zebrał satysfakcjonującej zdobyczy to odprowadzał Żyda na posterunek policji. Pobity przez Wiktora Suchowiaka wówczas gdy zorientował się że Wiktor przemyca Joasię.

Początek to lektura o Zydach, Polakach i Niemcach.Nieważne skąd pochodzi dany człowiek, liczy się jego człowieczeństwo. Książka nie kończy się na roku 1945-czyli daty zakończenia wojny. Niektórzy bohaterowie są wspominani w PRL, a właściwą datą kończącą książkę jest 1985 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *