Wkuwam

„Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” – rozprawka

W dzisiejszych czasach trudno znaleść przyjaciela. Takiego, któremu można powierzyć swoje sekrety i być pewnym, że zachowa je dla siebie.
W swoim życiu spotykamy wielu ludzi, których uważamy za przyjaciół, jednak często okazuje się, że tak nie jest, gdyż wielu z nich kieruje się swoim interesem. Doświadczając sytuacji, gdy zawodzi nas człowiek przekonujemy się sami, że ?prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie?. W dalszej części pracy postaram się udowodnić postawioną przeze mnie tezę.
Zacznę od tego, że dla prawdziego przyjaciela bardzo ważną wartością jest lojalność. Doskonałym przykładem takiej osoby jest Magda z powieści George Eliot ?Młyn nad Flossą?, która poświęciła swoje szczęście i miłość w imię przyjażni do swojej kuzynki, Lucy. Dziewczyna przeżyła wiele rozterek, była wewnętrznie rozdarta, gdyż obie osoby były jej bardzo bliskie, każda na swój sposób. Dokonanie wyboru okazało się heroicznym czynem, ale przyniosło ukojenie. Magda nie mogła bowiem żyć, budując swoje szczęście na tragedii przyjaciółki. Była to osoba o prawidłowo ukształtowanym systemie wartości. Dla Magdy zdrada Lucy nie wchodzi w grę, bez względu na to, jakie koszty będzie musiała ponieść. I to właśnie jest prawdziwa przyjaźń.
Innym przykładem prawdziwego przyjaciela jest Pawełek, bohater powieści Andrzeja Szczypiorskiego ?Początek?. Akcja utworu rozgrywa się podczas okupacji hitlerowskiej. Narażając własne życie, Pawełek ukrywał swojego przyjaciela, Henia, troszczył się o niego i czuwał nad jego losem. Wszyscy wiemy, że w czasie wojny za pomoc zbiegom żydowskim była tylko jedna kara – śmierć. Trzeba nie lada odwagi i determinacji, aby zdecydować się na taki czyn i życie drugiej osoby cenić na równi z własnym. Codzienność Pawełka i Henia była ciągle podszyte lękiem, jednak mieli siebie i wspierali się nawzajem. Potrafili pokonać chwile zwątpienia, grozy i poczucia bezsilności. Jeżeli ktos potrafi narażać własne życie dla ratowania drugiej osoby, to kimże jest, jeśli nie prawdziwym przyjacielem? Myślę, że co do tego, nikt nie ma najmniejszych wątpliwości.
Ciekawym przykładem z życia codziennego, potwierdzającym postawioną tezę jest stosunek fanów do wielkich gwiazd sportu. Kiedy osoba odnosi sukcesy, jest powszechnie czczona, wielbiona, otoczona wielkim wianuszkiem pseudo-przyjaciół. Każde pojawienie się gwiazdy sportu na ekranie czy publicznie wywołuje wielką egzaltację. Można odnieść wrażenie, iż osoba ta mnóstwo przyjaciół, gdyż jest wielbiona. Wszystko zmienia się w momencie, gdy dobra passa mija. Ci, którzy nie ustępowali sportowca na krok, nagle gdzieś znikają, a uwielbienie zamienia się w krytykę. Wierna pozostaje jedynie garstka osób, która doskonale rozumie, że właśnie teraz potrzebne jest ich wsparcie i pomoc. Dobrze, jeśli w ogóle znajdą się takie osoby.
Myslę, że przedstawione argumenty potwierdzają postawioną tezę. Każdy marzy o prawdziwym przyjacielu, takim który nie zawiedzie, pomoże w potrzebie, potrafi okazywać swoją radość, kiedy odnosimy sukcesy. Uważam, że prawdziwy przyjaciel to ten, który bezinteresownie niesie nam pomoc. To osoba dyskretna, lojalna, oddana i wierna. Takich przyjaciól spotykamy niewielu, ale jeśli już zdarzy się nam prawdziwa przyjaźń, to musimy o nią dbać i pielęgnować.

Wykonanie Michał Rydzyński