Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Prezentacja Achillesa (bohatera Iliady Homera)

Jednym z głównych bohaterów Iliady Homera jest Achilles. Narodził się ze związku bogini morskiej Tetydy i Peleusa. Świadczy to o tym, iż Achill jest herosem. Jego ciało jest odporne na ciosy. Achillesa można jedynie zranić w piętę, co raczej nie było takie proste. Ta nadludzka cecha niewątpliwie była atutem opisywanego bohatera. Heros ten nosił zbroję wykonaną ze spiżu i włócznię z jesionu. Uzbrojony był również w szyszak z falistą kitą. Achill walczył w wojnie trojańskiej po stronie Greków. Jest najdzielniejszym z Achajów.
Achilles jest na pewno młodym, w pełni sił mężczyzną o muskularnej budowie ciała. Wyróżnia się wśród innych mężnych wojowników nadludzką siłą i walecznością. Jest mściwy, odważny i zawsze gotowy do walki.
Świadczy o tym fakt iż Achilles bez żadnego zastanowienia był gotów stanąć do walki z Hektorem by pomścić śmierć swojego najlepszego przyjaciela. Śmiało można wyciągnąć wniosek, że bohater jest człowiekiem dla którego liczy się przyjaźń, miłość, więź emocjonalna z inną osobą. Moim kolejnym argumentem jest fakt, że grecki wódź Agamemmon zabrał Achillesowi jego ukochaną Bryzeidę.
Rozgniewany tym zajściem najdzielniejszy z Greków zaprzestał walki, co sprawiło że Achajowie przegrywali.
Achill pragnie sławy nawet za ceną własnego życia.
Wie z przepowiedni o tym, że dzięki wojnie stanie się znany, lecz również podczas niej zginie.
Wracając do pojedynku Greka z Hektorem pragnę zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Achill łamał zasady kodeksu honorowego jak i prawa boskie. Nienawiść jaką czuł do przeciwnika sprawiła, iż traktował swego rywala z pogardą. Nie ukazywał mu jakiegokolwiek szacunku. Moje zdanie najlepiej potwierdzają słowa: „Bodajbym mógł w mej wściekłości poszarpać na sztuki i pożreć na surowo twe ciało za wszystko, coś mi wyrządził” Zamierzał wbrew boskim prawom zbezcześcić zwłoki Hektora mówiąc doń:
” Ty mi tu nie praw, Hektorze o jakiś układach”
Achill okazał się jednak dobrym, wrażliwym człowiekiem. Po prośbach i błaganiach ojca ofiary, Achilles zdecydował się wydać zwłoki trojańczyka. Przyczynił się do tego fakt, iż ojciec Hektora wspomniał o rodzicach Achilla. Nasz bohater bardzo ich kochał, gdyż wzruszył się. Okazał swoją wrażliwość. Jednocześnie wspomniał swego przyjaciela. Potwierdzają to słowa: „Pozwólmy naszej boleści, łzom i westchnieniom żałosnym w zmęczonych duszach przycichnąć” Achilles okazał się wrażliwy na krzywdę drugiej osoby. Zrozumiał, że Patroklesowi taka zemsta nic nie da, a wydanie zwłok może ukoić w małym stopniu ból i cierpienie ojca po stracie syna. Podsumują, Achil z pozoru jest człowiekiem twardym i okrutnym, lecz w głębi jest bardzo wrażliwy. W swoim postępowaniu kieruje się emocjami wielokrotnie ulegając impulsom. Myślę, że można na zakończenie śmiało wyciągnąć wniosek, że Achilles jest człowiekiem pełnym sprzeczności.
Potrafi kochać i nienawidzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *