Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna. Edukacyjna – szkolna baza wiedzy

Największa baza wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce. Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

„Prometeusz i Edyp są w całej tragedii greckiej najpełniejszymi figurami ludzkiego losu”. Ustosunkuj się do opinii Jana Kotta, odwołując się do mitologii i literatury greckiej oraz własnych doświadczeń.

Zgodzę się w pełni z opinią Jana Kotta, gdyż tak jak on uważam, że zarówno Edyp jak i Prometeusz w pełni odzwierciedlają ludzki los, są archetypami, wzorami reagowania i postrzegania świata przez ludzi. Swoje zdanie postaram się poprzeć odpowiednimi argumentami.

Jako pierwszy przytoczę przykład Prometeusza i pozwolę go sobie pokrótce scharakteryzować. To właśnie ten tytan stworzył ludzi, zrobił ich z gliny, swoich łez i skradzionego ognia niebieskiego, z którego stworzył dusze. Fakt, że człowiek otrzymał dusze świadczy o tym, że Prometeusz stworzył ludzi jako wolne istoty, dał wolną wolę. Nie mieli jednak siły bronić się przed potęgami przyrody i z tego powodu po raz drugi złamał swoje zasady moralne i ukradł ogień dla ludzi. Chciał, by człowiekowi żyło się coraz lepiej.

Prometeusz wstawił się i naraził się dla ludzi, ośmieszając Zeusa. Postępowanie takie nazwiemy dzisiaj, od jego imienia prometeizmem, czyli zdolnością do poświęcania się dla dobra ludzkości, związaną z buntem przeciwko jakimś siłą wyższym. Karą za to poświęcenie dla ludzkości było przykucie do skał Kaukazu i nieustanne wyjadanie wątroby przez orła, która ciągle odrastała. Straszne tortury bogowie sprawili Prometeuszowi. Poniósł on sadystyczną karę za miłość do człowieka!

Kolejnym reprezentantem ludzkiego losu jest Edyp, bohater dramatu Sofoklesa. Niewątpliwie naczelną cechą charakteru Edypa jest uczciwość. To ona nakazuje bohaterowi rzucić się w wir walki o wolność i sprawiedliwość. Uczciwość pozwala mu być upartym i konsekwentnym. Zawsze pewien szlachetności swego postępowania nie cofa się przed niebezpieczeństwami i odważnie je pokonuje. Jako król jest dobrym, mądry i sprawiedliwym władcą. Niestety Edyp nie jest człowiekiem idealnym i posiada również takie cech jak pycha i zarozumialstwo (myśląc, że ucieknie swemu przeznaczeniu), jest porywczy i gwałtownie reaguje, gdy ktoś chce mu się przeciwstawić .Działa spontanicznie pod wpływem nagłego impulsu, nie potrafi się opanować.

Edyp to człowiek, którego tragedią jest niewiedza, a klęską poznanie. Wobec bogów zgrzeszył dumą i pychą myśląc, że ucieknie przed swoim przeznaczeniem. Za to spotkała go odpowiednia kara, jaką był wyłupienie sobie oczu.

Podsumowując wydaje mi się, że sylwetki tych dwóch mitycznych postaci doskonale odzwierciedlają zachowania ludzi i wynikające z nich konsekwencje, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Dochodzę również do wniosku, że Prometeusz może reprezentować ludzi, którzy gotowi są na wszelkie poświęcenia dla bliźniego nawet kosztem własnego życia. Edyp zaś jest reprezentantem ludzi „ślepych” wewnętrznie i pysznych, którzy nie reagują na bodźce wysyłane z zewnątrz.

Pobierz, wysyłając SMS o treści LEAD.POBIERAM pod numer 92505

Wpisz otrzymany kod :

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x