Język Polski Wkuwam

Przemówienie

Szanowna Pani, Drodzy koledzy i koleżanki
Spotkaliśmy się tu dzisiaj abym mogła przedstawić Wam dlaczego jestem dumna z tego, że jestem Polką. W swoim przemówieniu zawarłam najważniejsze dla mnie argumenty potwierdzające to.
Głównym powodem mojej dumy z Polskości jest wytrwałość i bohaterstwo naszych rodaków. Od początku naszych dziejów wyróżniali się tymi cechami, których brakowało w niejednym kraju. Przykładem jest długoletnia wojna o niepodległość. Dzięki poczuciu jedności i uporczywym dążeniu do celu Polacy po 123 latach rozbiorów odzyskali wolność
Z naszej ojczyzny wywodzi się również wielu szanowanych i podziwianych na całym świecie artystów. Wielcy poeci i pisarze tacy jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Kamil Cyprian Norwid. Jednak nie tylko z wybitnej literatury słynie Polska. Mamy na swoim koncie zarówno wspaniałych kompozytorów jak i muzyków – Szopen, Moniuszko, Penderewski .
Światową sławę potwierdzają nagrody nobla przeznaczone Wisławie Szymborskiej, Czesławowi Miłoszowi, Władysławowi Reymontowi oraz Lechowi Wałęsie.
Jednak najbardziej rozpoznawanym Polakiem pozostanie Jan Paweł II. Jest ceniony i podziwiany na całym Świecie. Jestem ogromnie dumna, że człowiek, który zjednoczył kultury świata wywodzi się z mojej ojczyzny.
Polacy dają nam coraz to nowsze powody do dumy, gdyż zaledwie parę dni temu nasza reprezentacja piłki siatkowej zdobyła Mistrzostwo Europy.
Bogata historia oraz zasługi moich rodaków na arenie światowej sprawiają, że nie wstydzę się swojego pochodzenie. Mimo, że nie możemy wszystkim się pochwalić jestem dumna z mojej ojczyzny. Chciałabym abyśmy wszyscy myśleli w ten sposób.