Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Nie ściągaj zacznij wkuwać już dziś

Przyjaźń i miłość to uczucia piękne i wartościowe. Uzasadnij słuszność tego twierdzenia w świetle poznanych utworów.

Print Friendly, PDF & Email

Niedawno została przeprowadzona sonda na temat: „Co uważasz w życiu za najważniejsze?” Większość z przebadanych osób stwierdziła, że miłości przyjaźń. „Różnymi drogami biegnie życie ludzkie, ale wszyscy szukają przyjaźni i miłości”. Te słowa Jana Pawła II powinny być wskazówka dla tych, którzy stwierdzili inaczej. wszyscy jednak wiedza, ze to piękne uczucia. A co sadzili o tym bohaterzy literaccy?

Przykładów „książkowych” przyjaźni można podać bardzo wiele. Moim zdaniem najlepszym byłoby „uczucie” Stasia i Nel z „W pustyni i w puszczy”. Chłopiec darzył dziewczynkę tak wielkim uczuciem, ze był gotowy poświęcić dla niej życie – najcenniejsza rzecz. traktował Nel jak swoją młodszą siostrę: opiekował się nią, troszczył, martwił, był za nią odpowiedzialny. Dziewczynka mu ufała, wiedziała, że może czuć się przy nim bezpieczna, nic jej nie grozi. Moim zdaniem właśnie na tym polega przyjaźń: na trosce i na zaufaniu.

Kolejnym przykładem utworu, który uświadamia człowiekowi, jak wielką rolę w życiu pełni przyjaźń jest powieść pt: „Mały Książę”. Chciał on znaleźć bliską mu osobę, która darzyłaby go uczuciem bezinteresownym, spontanicznym, która pomogłaby mu, która po prostu byłaby z nim. Bo przyjaźń jest właśnie taka – jedyna w swoim rodzaju. Dlatego właśnie jest pięknym uczuciem, które niewątpliwie trzeba pielęgnować. Dobry przyjaciel powinien pomóc w potrzebie, niezależnie od pory dnia czy nocy. dobrze, jeśli po prostu będzie z tobą. wtedy czujesz, ze masz kogoś bliskiego, komu możesz powiedzieć wszystko.

Miłość jest tak pięknym uczuciem, ze wielu poetów i pisarzy opisało je w swoich dziełach. najlepszym i chyba najsłynniejszym przykładem jest „kochanie” Romea i Julii. Zginęli oni za swoją miłość, poświecili najcenniejszą rzecz. To tylko dlatego świadczy o potędze tego uczucia, jakie jest wielkie i jak dużo może ono zdziałać w życiu człowieka.

„Miłosc jest cierpliwa” – to chyba najlepsze slowa opisujace milosc Odysa i Penelopy. On wyjechal na wojne i nie powracal przez dziesiec lat. Tylko osoba, ktora kochała go szczerze mogla to zniesc. Penelopa czekała i czekała… Przez ten czas sama wychowywala syna. Po dziesieciu latach ich koszmar skonczyl sie. Utwor „Odyseja” opowiada o cierpliwej miłosci, ktora potrafi wszystko zniesc.

Kochac to najwiekszy dar, jaki mozesz otrzymac, byc kochanym to rowniesz piekna rzecz. Wtedy dopiero człowiek dowiaduje sie jaki jest naprawde – czy nie jest egoista. Milosc tak jak przyjazn polega na wzajemnym zaufaniu, poswieceniu i trosce. Uczucie to jest poprostu cudowne!

Zdarza sie czasem ze „starzy” przyjaciele nagle zakochuja sie w sobie. Byc moze dlatego, ze od przyjazni do milosci „maly krok”. Polegaja praktycznie na tym samym. Dlatego szczesliwi sa tylko ci, ktorzy zaznaja obu tych uczuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.