Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Quo vadis Henryk Sienkiewicz – streszczenie.

Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec,Marek Winicjusz.Opowiadał o Ligii, córce wodza Lygów, którą poznał w domu Aulusa Plaucjusza i w której się zakochał.Koniecznie chce pozyskać jej względy. Razem jadą do domu Plaucjusza, gdzie słuzba i pani domu są chrześcijanami i dlatego panuje tam łed, spokuj i pogoda.Następnego dnia na rozkaz Nerona Ligia zostaje zabrana do pałacu cesarskiego.Póżniej ma zostać oddana Winicjuszowi. Nie opuszcza jej Ursus, który jest jej wiernym sługom i także Lygiem. W pałacu Nerona odbywa się wielka uczta i pijanstwo. Olbrzymi Ursus oswobadza przerazona Ligię z rak Winicjusza.Nazajutrz wieczorem Winnicjusz posyła po nią lektykę , a sam czeka w odświętnie przystrojonym pałacu. Dziewczyna nie chce trafić w ręce Marka, więc Ursus wraz z chrześcijanami uwalnia ją w drodze do domu Winicjusza. Wsciekły Winicjusz szuka jej bez skutku. Podejrzewa, że to Neron był sprawcą porwania. Dopiero Akte – dawna wybranka Nerona, wyjasnia mu, ze jest kochany przez Ligię, ale chrześcijance nie godzi się zostac jego nałoznicą. Marek wciąż szuka Ligii. Tym razem przy pomocy Chilona, lekarza i wróżbity. Ten ostatni bywa na zgromadzeniach chrzescijan.Obawiając się zdemaskowania, kaze ( za zgodą Winicjusza)
Zabić Glaukusa, którego kiedys zdradził i sprzedał w niewole. Do morderstwa chce użyc Ursusa, więc mówi mu, ze Glaukus to zdrajca.
Do Rzymu przybywa św. Piotr, apostoł i uczy jak być dobrym. Dowiaduje się o tym Chilon i przekonuje Winicjusza, że na nabozeństwie na pewno będzie Ligia. Udają się więc na nabożeństwo. Słowa apostoła robia duże wrażenie na Marku. Chilon miał rację: na naborzenstwie rzeczywiscie była Ligia. Winicjusz podejmuje próbę porwania jej. Uniemożliwia to Ursus, który wściekły na Marka za prześladowanie i próby porwania, chciał go zabić. Na szczęście powstrzymała go Ligia. Winicjusz i Chilon zostają ugoszczeni w domu chrzescijan. Glaukus rozpoznaje Chilona , jednak przebacza mu i to jeszcze bardzierj zdziwiło Winicjusza. Chory Marek powoli przyswaja sobie naukę chrześcijańską .
Znudzony Neron wydaje wielka ucztę. Podczas orgii Chilon znów proponuje Winicjuszowi swe usługi, jednak ten odrzuca je ze wstrętem i każe go zbić. Wrózbita obiecuje zemstę.

Marek prosi Piotra i Pawła o zgode na poslubienie Ligii. Piotr pobłogosławił narzeczonych, a szczęśliwy Winicjusz dorował wolnosc swoim niewolnikom. Nastepnie z cesarzem jedzie do Ancjum. Niespodziewanie w Rzymie wybucha wielki pożar. Ludzie mówią, że to Neron podpalił miasto. Winicjusz przybywa do płonacego miasta, aby ratowac Ligię. W czasie gdy szuka jej wsród pożogi, Neron napawa się widokiem płonącego miasta, recytując przy tym swoje wiersze. By odsunąc oskarrzenia od siebie winą za pożar obarcza chrześcijan ( wczesniej Winicjusz przyjął chrzest).Taka wersja wydażeń odpowiada i kapłanom zydowskim i Chilonowi więc potwierdzaja wszystkie te oskarzenia. Zaczyna się wyłapywanie chrzeascijan, Ligia Kalina także trafiła do więzienia, a zrozpaczony Winicjusz nic nie może poradzić.

Cesarz postanawia wyprawić ludowi wielkie igrzyska podczas których chrzescijanie maja być rozszarpywani przez lwy. Chrzescijanie umierali z modlitwą na ustach, z pokora i godnością. W przerwach miedzy okrutnym widowiskiem, Neron prezentuje publicznosci swe wiersze.
Pp kilku dniach igrzyska zostaj wznowione. Chrześcijanie sa zmuszani do odgrywania mitologicznych scen. Gina na krzyzach. Ligia zachorowała w wiezieniu. Czuwa przy niej Winicjusz. Widok żywcem palonych chrzescijan powoduje przełom w postawie Chilona. Gdy umierajacy Glaukus jeszcze raz mu przebacza, oznajmia publicznie, że to Neron podpalił Rzym. Przyjmuje chrzest i niedługo potem umiera na krzyżu.
Na arenie pojawia się nowa atrakcja: tur z przywiązana do rogów Kaliną. Ma z nim walczyc Ursus. Siłacz pokonuje zwierze, a tłum domaga się uwolniena Ligii i Ursusa. Rad nie rad, Neron daje na to pozwolenie.

Ligia wracała do zdrowia w domu Petroniusza. Chrzescijanie są nadal prześladowani i próbuja opóścic miasto. Piotr wraca do Rzymu, ponieważ uciekając zobaczył Chrystusa, którego zapytał:”Quo vadis,Domine?(dokad idziesz panie?) . Chrystus odparł, że skoro Piotr opuścił lud to on da się jeszcze raz ukrzyżować. Niestety apostołów Piotra i Pawła stracono.

Ligia i Winicjusz żyja spokojnie na Sycylii. Petroniusz został oskarżony o udział w spisku na zycie Nerona. Umarł kaząc podciąć sobie zyły.
Gdy Neron wraca z Grecji wybucha bunt. Za miastem Neron ginie smiercią samobujczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *