Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Recenzja filmu Pan Tadeusz

Film Pan Tadeusz jest adaptacją epopei Adama Mickiewicza. Dialogi zostały opracowane przez Piotra Wereśniaka, są skrócone i zagęszczone.

Głównym bohaterem Pana Tadeusza jest Jacek Soplica. To na nim skupiła się akcja filmu. W centrum wydarzeń pozostaje postać zbrodniarza, który ukryty nawet przed swym bratem i synem pod zakonnym przebraniem, odpokutowuje za swoje grzechy. Jest on również sprężyną powstańczych przygotowań na Litwie.

W końcowej części filmu pojawia się też narrator grany przez Krzysztofa Kolbergera. Jego głos towarzyszy wszystkim scenom z części zatytułowanej Epilog. Wyreżyserował go Andrzej Wajda w 1999r. Głównymi wątkami są: spór o zamek, losy Jacka Soplicy, miłość Tadeusza i Zosi.

Aktorzy w filmie są znani i wybitni. Telimenę zagrała Grażyna Szapołowska, Klucznika Gerwazego – Daniel Olbrychski, Jacka Soplicę – Bogusław Linda, Hrabiego – Marek Kondrat, Tadeusza Soplicę – Michał Żebrowski, w rolę Zosi wcieliła się 14-letnia Alicja Bachleda – Curuś, Rejenta – Piotr Gąsowski, Wojskiego – Jerzy Gałek, Sędzia Soplica – Andrzej Seweryn, Podkomorzy – Jan Trela.

Podkład muzyczny Wojciecha Kilara jest wspaniale dobrany do sytuacji. Zdjęcia wykonane przez Pawła Edelmana są równie znakomite. Kostiumy aktorów pomogły nam przenieść się w czasy romantyzmu.

Pan Tadeusz to bardzo dobry film. Trzyma w napięciu, a także potrafi rozśmieszyć i wzruszyć. Ja osobiście zachęcam do obejrzenia kolejnego dzieła Andrzeja Wajdy, który i tym razem udowodnił, że jest wspaniałym reżyserem.

P.S. Może nie jest długa, ale zawiera wszystko (;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *