Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Recenzja komedii Sen nocy letniej William Shakespeare

Ostatnią lekturą, którą przeczytałam była komedia Williama Shakespeare`a pt. Sen nocy letniej, która powstała około roku 1595 w Anglii. Jest to obecnie najczęściej wystawiana sztuka z utworów tego autora.

Komedia przedstawia świat wyobraźni, ale nawiązuje też do mitologii. Problematyką utworu jest silna miłość jednak nie dla wszystkich udana.
Sztuka opowiada historię zakochanych w sobie Lizandra i Hermii, zakochanego w Hermii także Demetriusza i nieszczęśliwie zakochanej w Demetriuszu Heleny. Są jeszcze dwie dosyć ważne postacie – Oberon i Tyfania, władcy elfów.

Ojciec Hermii każe jej poślubić Demetriusza i zakazuje ślubu z Lizandrem. Kochankowie uciekają więc do lasu. Zazdrosny Demetriusz śledzi ich wraz z Heleną która nie może bez niego żyć. W lesie cała czwórka przeżywa niesamowitą przygodę za sprawą leśnych duszków..

Ten utwór Shakespeare`a bardzo mi się podoba. Uważam, że fabuła jest bardzo ciekawa i wciągająca. Autor dobrze oddał emocje, jakie towarzyszyły nieszczęśliwie zakochanym Helenie w Demetriusza i Demetriuszowi zakochanemu w Hermii.

Myślę, że sztuka nawiązuje trochę do tragedii Romeo i Julia tyle, że jest jej komicznym odzwierciedleniem.

Sen nocy letniej może mieć dużo wspólnego z dzisiejszymi czasami. Tak jak bohaterowie tej komedii zakochują się, pragną miłości czy buntują się nie jest niczym innym jak odbiciem zachowania wielu z nas.

Temat miłości dotyczy każdego człowieka, a po przeczytaniu takiej komedii można spojrzeć na to od innej strony i zobaczyć, że tak naprawdę te wszystkie zachowania są zabawne i komiczne, ale z drugiej strony tragiczne. Shakespeare pokazał to z obu stron. Na przykład, Romeo i Julia – postaci ze słynnej tragedii, o problematyce miłość czy właśnie Hermia, Helena, Demetriusz i Lizander – powieść o tej samej problematyce, w której jest ona przedstawiona jako komedia.

Ja przeczytała je obie i uważam to za świetne zestawienie. Polecam książkę wszystkim, którzy mają bujną wyobraźnię i poczucie humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *