Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Recenzja: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”

Recenzja: ?Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia?

Książka ta została napisana przez J.R.R. Tolkiena ,a wydana po raz pierwszy 29 lipca 1954. Jest to pierwsza z trzech części trylogii tego pisarza. Pozostałe dwie to: ?Władca Pierścieni: Dwie Wieże? oraz ?Władca Pierścieni: Powrót Króla?.
Tematem przewodnim jest wędrówka drużyny, na której czele staje czarodziej Gandalf, a najważniejszym członkiem jest Frodo Baggins niosący niebezpieczny klejnot. Zadaniem drużyny jest zniszczenie pierścienia, który jest potrzebny Sauronowi (złemu władcy, który z armią plugastw takich jak orkowie, gobliny i trolle próbuje podbić Śródziemie). Akcja toczy się w krainie zwanej Śródziemie, w której żyją razem z ludźmi znane ze skandynawskich legend stworzenia, takie jak: elfy, krasnoludy,enty, smoki, hobbity, czarodzieje itd.
Gdy pierwszy raz usłyszałem o tej książce od kolegi to wypożyczyłem ją ze szkolnej biblioteki z ciekawości, aby zobaczyć co to za książka lecz ze względu na długi i nudny początek szybko ją oddałem nie kończąc nawet pierwszego rozdziału. Być może byłem po prostu za młody i nie czytałem zbyt szybko. Po kilku latach wróciłem do tej książki po tym jak przeczytałem ”Hobbita” (?Hobbit czyli tam i z powrotem?). Za drugim razem podszedłem dojrzalej do tej powieści, a poza tym byłem już wprowadzony w ten fantastyczny świat poprzez wcześniejszą lekturę. Z początku nudna książka tak mnie zafascynowała, że rodzice musieli mnie odrywać od niej i zaganiać do lekcji. Oczywiście sama pierwsza część nie może się równać z całą trylogią, więc jeśli ktoś zdecyduje się przeczytać jedną z tych części powinien zacząć od ”Hobbita” i dopiero później czytać po kolej pozostałe tomy trylogii.
Młodych czytelników książka zniechęca długim i nudnym początkiem oraz brakiem obrazków. W książce fascynuje piękny świat fantasy, który znakomicie opisuje autor. Czytając poszczególne opisy wszystko widziałem w wyobraźni jakbym obserwował z boku całą historię . Dzięki tak niesamowitej atmosferze czytelnik który przedrze się przez początek przygody będzie mógł czytać z prawdziwą przyjemnością. Jest to pierwsza część trylogii, tak więc koniec książki nie jest końcem przygody.
Książka ma klimat, który jest stworzony poprzez nawet takie, rzeczy jak opis bohaterów. Otóż postacie będące po stronie dobra są: piękne, silne, odważne,zabawne lub po prostu sympatyczne. Natomiast ciemne charaktery są: brzydkie i odrażające. Bardzo polecam tą książkę ze względu na to, że sam dzięki niej rozpocząłem przygodę z literaturą fantasy. Książka jest ponadczasowa i dziesięć lat temu wiele osób darzyło ją wielką sympatią i jestem pewien że za dziesięć lat nic się nie zmieni. Autor napisał książkę tak dobrze, że można by czytając książkę rysować mapę wędrówki bohaterów, która toczy się przez całe Śródziemie.
?Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia? jest to moim zdaniem jedna z najlepszych książek literatury fantasy i polecam ją wszystkim do przeczytania i zarazem gwarantuje, że książka ta głęboko wryje się w pamięć i być może to dzięki niej zaczniecie swoją przygodę z Tolkienem i innymi pisarzami literatury fantasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *