Ściąga z geografii regionalnej świata
1.Cechy szczególne Europy: Położenie geogr. Europy.Europa leży w całości na półkuli północnej i w większości na półkuli wschodniej. Najdalej na pn wysuniętym punktem lądu jest przyl. Nordkinn 71o08?N. Najdalej na…
„Blair Witch Project” – recenzja filmu
„Blair Witch Project” – recenzja filmu Mówi się, że USA to miejsce, gdzie marzenia się spełniają. Może to potwierdzić dwoje przyjaciół: Eduardo Sanchez i Daniel Myrcik, którzy w 1999 roku postanowili nakręcić film. Nie mieli ku temu jednak…
Recenzja filmu pt.: „Czekolada”
Recenzja filmu pt.: „Czekolada” Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie czekolada to najsmaczniejszy z przysmaków. W sumie to nie znam człowieka, który nie lubiłby jej. Nie ma niczego na świecie, co doskonalej niż owa masa z nasionek kakaowca, uspokajałoby skołatane…
„Kim według Ciebie był Prot – bohater filmu K-Pax” – recenzja filmu
„Kim według Ciebie był Prot – bohater filmu K-Pax” – recenzja filmu Czasami wieczorem, gdy nie mam co robić, siadam przed telewizorem i niemal bezmyślnie wgapiam się z niego. Rzadko bowiem mogę tam znaleźć coś,…
„Król Edyp” – ekranizacja. Recenzja
„Król Edyp” – ekranizacja. Recenzja Chciałabym się podzielić moimi refleksjami odnośnie ekranizacji Sofoklesowskiego „Króla Edypa” dokonanej przez Philipa Saviella. Film ten powstał w roku 1968. W głównej roli obsadzono aktora imieniem Christopher Plumer. Jednak…
„W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza – recenzja ekranizacji powieści
„W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza – recenzja ekranizacji powieści Staś i Nel. Jedna z najsłynniejszych par dziecięcych, stworzona w literaturze. Historię porwania i następnie ich ucieczki czytają już kolejne pokolenia młodych Polaków. Stało się wreszcie tak,…
Recenzja ekranizacji książki Bolesława Prusa pt.: „Faraon”
Recenzja ekranizacji książki Bolesława Prusa pt.: „Faraon” Film „Faraon” należy chyba już do klasyki polskiego kina. Było to niewątpliwie jedno z tych dzieł, które stanowiły o wielkości polskiej kinematografii. Na ekranach pojawił się w roku 1966…
Różne sposoby patrzenia na „Hamleta” – recenzja sztuki Łukasza Barczyka
Różne sposoby patrzenia na „Hamleta” – recenzja sztuki Łukasza Barczyka Gdyby ktoś zebrał w listę najbardziej znakomite tragedie teatralne, jedną z pierwszych pozycji na pewno zająłby „Hamlet„. Jest to sztuka, którą można zinterpretować w wieloraki…
Recenzja filmu „K-pax”
Recenzja filmu „K-pax” Z filmem „K-pax” miałam do czynienia dwa razy. Raz w kinie, raz w telewizji. Za każdym razem inaczej go odebrałam. Może dlatego, że za pierwszym razem próbowałam sobie go jakoś wyjaśnić. Szukałam odpowiedzi na pytanie, czy Prot…
Krótka recenzja filmu Pt.: „Kamienie na szaniec”
Krótka recenzja filmu Pt.: „Kamienie na szaniec” „Kamienie na szaniec” to książka o życiu. Na jej podstawie nakręcono film w roku 1977, który został wyreżyserowany przez pana Jana Łomnickiego. Produkcję oparto na książce pod tym samym tytułem,…
„Pasja”- czyli jak to z kinami w Polsce rzecz się ma
„Pasja”- czyli jak to z kinami w Polsce rzecz się ma /jest to coś pomiędzy recenzją a opowiadaniem, felietonem i opisem przeżyć własnych. Napisane dziwnie, dlatego jeśli kogoś charakteryzuje prosty styl pisania, nie polecam…
Recenzja filmu „Chopin. Pragnienie miłości”
Film opowiadający o życiu wspaniałego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina i jego burzliwym romansie z George Sand, jest kolejnym dziełem świetnego polskiego duetu: Jerzego Antczaka i Jadwigi Baranowskiej (wszyscy mamy w…
Eminem nadchodzi! Recenzja filmu „8 mila”
Dziś chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, kim jest Eminem. Zna go każdy, nawet jeśli nie słucha jego muzyki. Jest to bowiem postać, wzbudzająca liczne kontrowersje, zarówno swoim zachowaniem, jak i…
Losy polskiego Żyda na tle II wojny światowej. Recenzja „Pianisty” R. Polańskiego
„Pianista” powstał w oparciu o wspomnienia wybitnego kompozytora Władysława Szpilmana, które zostały wydane pod tytułem „Cudowne ocalenie”. Reżyserem filmu jest Roman Polański, człowiek znany i ceniony nie tylko w Polsce,…
Słodycze, które poprawiają humor. Recenzja filmu „Czekolada”
Pewnego dnia w małym miasteczku pojawiają się dwie kobiety. Przychodzą otulone szczelnie płaszczami, gdyż panuje bardzo wietrzna pogoda. Tymi kobietami są Vianne (Juliette Binoche) i jej córka Anouk. Niedługo po…
„Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.” Recenzja filmu
Wyjście na film Jerzego Hoffmana „Stara baśń” było pierwszym zetknięciem ze sztuką w nowej szkole. Szedłem do kina z mieszanymi uczuciami, ponieważ słyszałem o tym filmie wiele różnych opinii, a…
Romeo w rytmie rap, czyli recenzja ekranizacji „Romea i Julii”
Kiedy kilka lat temu na ekrany kin wchodziła najnowsza ekranizacja najbardziej znanej tragedii Szekspira, ludzie z niedowierzaniem kręcili głowami. Mało kto wierzył, że Baz Luhrman stworzy dzieło, na które będzie…
„Ania z Zielonego Wzgórza. Dalsze dzieje.” – recenzja filmu
Film pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” opowiada historię Ani Shirley, mieszkającej na Zielonym Wzgórzu razem ze swoją opiekunka Marylą, a początkowo także z Mateuszem, jej bratem, który jednak potem zmarł.…
Recenzja filmu Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis?”
14 września 2001 roku odbyła się premiera filmu Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis”, opartego na powieści historycznej Henryka Sienkiewicza. Nie uważam, żeby była to realizacja wyjątkowo udana, każdy widz bez problemu…
Hołd dla geniuszu – recenzja filmu „Amadeusz”
„Amadeusz” to produkcja niezwykła – nie tylko dlatego, że opowiada historię człowieka, bez którego muzyka nie byłaby tym samym, ale też dlatego, że patrzymy na niego poprzez opowieść innego kompozytora,…
Refleksje i wrażenia po obejrzeniu filmu „Pianista”
Jeśli można powiedzieć coś o tym filmie, to na pewno to, że w niczym nie przypomina filmów, które można zobaczyć codziennie wieczorem. Dotyka zbyt ważnych spraw, by mógł być zwyczajnym…
Miłość jedna i na zawsze… Recenzja filmu „Romeo i Julia”
Kilka dni temu miałem okazję obejrzeć film pt. „Romeo i Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna. Jest to ekranizacja jednego z najbardziej znanych dzieł Williama Szekspira. Akcja filmu nie toczy się…
Recenzja filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy
Dla wielu młodych widzów i czytelników nie małym zaskoczeniem było to, że Andrzej Wajda rozpoczyna zdjęcia do „Pana Tadeusza”. Ci, którzy nie wyobrażają sobie przenoszenia książek na ekran być może…
Recenzja filmu R. Polańskiego „Pianista”
„Pianista” jest opowieścią o wybitnym polskim kompozytorze – Władysławie Szpilmanie, który właściwie cudem przeżył II wojnę światową. Film jest jednak nie tylko historią fragmentu życia kompozytora, opowiada bowiem o życiu…
Recenzja filmu „Pianista”
„Pianista”, film Romana Polańskiego , będący adaptacja wspomnień Władysława Szpilmana, jest laureatem Złotej Plamy w Cannes. Dla reżysera jest to film niezwykłym, gdyż w pewnej części dotyczy jego wspomnień. Polański,…
Nigdy nie jest za pięknie…Recenzja filmu „Piękny umysł”
Wydawać by się mogło, że człowiek mądry, przystojny, genialny jest prawdziwym szczęściarzem. Mogłoby, gdyby człowiek ten nie był bardzo poważnie chory. Jednak z taką chorobą zmaga się główny bohater filmu…
Recenzja filmu „Pożegnanie z Marią”
„Pożegnanie z Marią” jest debiutem reżyserskim Filipa Zylberta, opartym o opowiadanie Tadeusza Borowskiego pod tym samym tytułem. Został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych między innymi za reżyserię i za…
„Prymas. Trzy lata z tysiąca” – recenzja filmu
Aż trzy lata trwała tułaczka Stefana Kardynała Wyszyńskiego po tym, jak w 1953 roku został aresztowany. Spędził te trzy długie lata z dala od ludzi, mając w swoim otoczeniu jedynie…
Recenzja filmu Filipa Bajona „Przedwiośnie”
Film Bajona nie jest wierną adaptacją powieści Stefana Żeromskiego, powstał na jej motywach, dlatego ukazuje tylko najważniejsze wątki książki, poszerzone o zupełnie nowe, które dodał sam reżyser. Produkcja została przygotowana…
K. Zanussi „Cwał” – recenzja filmu
Na ekranach naszych telewizorów goszczą bardzo różne produkcje – ostatnimi czasy mamy „szczęście” oglądać głupawe amerykańskie filmy, toteż z niekłamaną radością obejrzałam jakiś czas temu „Cwał” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.…