Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Recenzja książki

  • Home
  • Recenzja ekranizacji książki Bolesława Prusa pt.: „Faraon”

Recenzja ekranizacji książki Bolesława Prusa pt.: „Faraon”

Recenzja ekranizacji książki Bolesława Prusa pt.: „Faraon” Film „Faraon” należy chyba już do klasyki polskiego kina. Było to niewątpliwie jedno z tych dzieł, które stanowiły o wielkości polskiej kinematografii. Na ekranach pojawił się w roku 1966…

Recenzja „Krzyżaków”

Recenzja „Krzyżaków” „Krzyżacy” jest powieścią napisaną przez naszego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Jest to utwór, który ma za zadanie obrazować to, co działo się za czasów pierwszych Jagiellonów – Władysława i jego żony Jadwigi. Książka okazała…

„Kod Biblii 2 – Odliczanie” – recenzja książki Michaela Drosnina

„Kod Biblii 2 – Odliczanie” – recenzja książki Michaela Drosnina „Biblia” jest książką, księgą, która od wieków fascynuje uczonych, filozofów, zwykłych ludzi. W którymś momencie pojawiła się informacja, że zawarte są w niej losy całego…

O alchemii drzemiącej w każdym z nas. P. Coelho „Alchemik” – recenzja książki

Alchemia przez długi czas uważana była za sztukę magiczną, tajemniczą. Bo jak nie uważać za tajemnicę sztuki przetwarzania metali szlachetnych w złoto w dodatku za pomocą kamienia filozoficznego. Dla nas,…

„Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.” Recenzja filmu

Wyjście na film Jerzego Hoffmana „Stara baśń” było pierwszym zetknięciem ze sztuką w nowej szkole. Szedłem do kina z mieszanymi uczuciami, ponieważ słyszałem o tym filmie wiele różnych opinii, a…

„Ania z Zielonego Wzgórza. Dalsze dzieje.” – recenzja filmu

Film pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” opowiada historię Ani Shirley, mieszkającej na Zielonym Wzgórzu razem ze swoją opiekunka Marylą, a początkowo także z Mateuszem, jej bratem, który jednak potem zmarł.…

Recenzja książki George’a Orwella „Folwark zwierzęcy”

„Folwark zwierzęcy” jest chyba najbardziej znaną książką angielskiego pisarza G. Orwella. Historia, która przedstawia nam pisarz dotyczy stworzenia przez zwierzęta własnego państwa. Należy ją jednak czytać jak parabolę, która odwołuje…

Historia życia pewnego hobbita. Recenzja powieści J. R. R. Tolkiena

Ostatnio przeczytałam książkę Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Nie mogę powiedzieć, żebym czyniła to z ochotą, jednak zakład, który należało wygrać okazał się ważniejszy niż wcześniejsze literackie…

„Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz- recenzja książki

Małgorzata Musierowicz jest autorką „Jeżycjady” – cyklu książek dla młodzieży. Seria otrzymała taką nazwę od dzielnicy Poznania, w której autorka umiejscowiła wydarzenia. Sławę przyniosły jej nie tylko książki o niezwykle…

Recenzja książki Małgorzaty Musierowicz „Opium w rosole”

„Opium w rosole” jest kolejna częścią Jeżycjady – cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz o mieszkańcach poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Akcja tej części toczy się w 1983 roku, a jej głównymi bohaterami są…

Recenzja książki „Pamiętnik narkomanki”

Moi rodzice czasem wspominają, jakim szokiem dla wielu osób w naszym kraju był fakt, że i u nas w Polsce są narkomani. Przecież przez długie lata nikt o nich nie…

Recenzja filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy

Dla wielu młodych widzów i czytelników nie małym zaskoczeniem było to, że Andrzej Wajda rozpoczyna zdjęcia do „Pana Tadeusza”. Ci, którzy nie wyobrażają sobie przenoszenia książek na ekran być może…

Recenzja filmu Filipa Bajona „Przedwiośnie”

Film Bajona nie jest wierną adaptacją powieści Stefana Żeromskiego, powstał na jej motywach, dlatego ukazuje tylko najważniejsze wątki książki, poszerzone o zupełnie nowe, które dodał sam reżyser. Produkcja została przygotowana…

Recenzja książki Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”

Jakiś czas temu przeczytałem kolejną powieść Sienkiewicza. Tym razem dotyczyła ona nie polskich czasów szlacheckich, ale historii dawnej, bowiem jej akcja rozgrywa się w Rzymie za panowania Nerona, który jest…

Recenzja książki Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

„Ania z Zielonego Wzgórza” to opowieść o niesfornej dziewczynce, Ani Shirley, urodzonej i wychowanej na Wyspie Księcia Edwarda, która tylko i wyłącznie dzięki szczęśliwej pomyłce trafiła do Avonlea. Tam została…

„Stowarzyszenie umarłych poetów” – recenzja filmu Petera Weira

Film Petera Weira powstał w oparciu o powieść N. H. Kleinbauma „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Film zyskał wierne grono wielbicieli już wtedy, kiedy pojawił się na ekranach kin po raz pierwszy.…

Recenzja pełna emocji. T. Konwicki „Dolina Issy”

Jakiś czas temu, razem z moją klasą obejrzałam film Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy”, który powstał w oparciu o książkę Cz. Miłosza pod tym samym tytułem. Choć na lekcjach języka polskiego…

„Pan Tadeusz” – recenzja filmu Andrzeja Wajdy

W ostatnich latach możemy zauważyć, że na ekranach naszych kin pojawia się coraz więcej dzieł, powstających „na bazie” wielkich utworów literatury polskiej. Postało „Ogniem i mieczem”. „Quo vadis”, „Przedwiośnie” i…

Recenzja książki: "Książę Józef Poniatowski" Jerzy Skowronek

Recenzja książki: "Książę Józef Poniatowski" Jerzy Skowronek Recenzja książki: Jerzy Skowronek „Książę Józef Poniatowski” Jerzy Skowronek w swojej książce pt. „Książę Józef Poniatowski” przybliża nam postać księcia Józefa i czasy,…

Jean Webster: Tajemniczy opiekun – recenzja książki.

Powieści tejże autorki cieszą się niezwykłym uznaniem wśród kilku pokoleń nastolatek na całym niemal świecie. Nie inaczej sprawa ma się z utworem: Tajemniczy Opiekun. Ta wspaniała książka podbiła serca młodych…

B. Rosiek: Pamiętnik Narkomanki- recenzja książki

,,Pamiętnik narkomanki” to wyjątkowa książka. Jej autorka, a zarazem główna bohaterka Barbara Rosiek, wprowadza nas w mroczny świat ludzi uzależnionych od narkotyków. Książka powstawała przez kilka lat i nie jest…

Uniwersalne wartości, które przedstawiono w powieści Michała Bułhakowa p.t. "Mistrz i Małgorzata"

W książce „Mistrz i Małgorzata” widzimy sytuację, która ma miejsce w latach trzydziestych XX wieku. Chociaż akcja utworu umieszczono w Moskwie, to wiele przedstawionych zjawisk można odnieść do tych państw,…

Recenzja powieści Christophera Paolini zatytułowanej "Eragon. Dziedzictwa księga pierwsza" – historia jednego chłopca

Niedawno przeczytałem książkę Christophera Paolini zatytułowaną „Eragon. Dziedzictwa księga pierwsza”. Powieść przełożyła Paulina Braiter, a na rynku pojawiała się dzięki Wydawnictwu MAG, które ją opublikowało w 2005 roku. Warto sięgnąć…

Moja fascynacja literacka. Prezentacja dorobku wybranego poety współczesnego

W dzisiejszym świecie ludzie łatwo ulegają fascynacji, ale często można odnieść ten zachwyt do czegoś nowego, nieznanego, co dopiero pojawiło się na horyzoncie. I tak możemy być oczarowani nowym modelem…

Recenzja książki "Ja i on, on i ja" Katarzyny Smolińskiej

„Ja i on, on i ja” Katarzyny Smolińskiej to powieść adresowana do wszystkich, ale szczególnie dla każdego, kto odczuwa tęsknotę. Opowiada o życiu nastoletniej warszawianki. Akcja jest szybka. Główną bohaterką…

Recenzja filmu "Quo vadis"

Dnia 14 września 2001r. odbyła się premiera „Quo vadis”, filmu wyreżyserowanego przez Jerzego Kawalerowicza. Jest to nowa ekranizacja najbardziej znanej w świecie polskiej książki – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Scenografią…

„Wszystkie stworzenia małe i duże” – recenzja cyklu książek Jamesa Herriota

James Herriot „Wszystkie stworzenia małe i duże” Tłumaczenie – Irena Doleżał – Nowicka, Zbigniew A. Królicki James Herriot to pseudonim literacki Jamesa Alfreda Wighta. Urodził się w 1916 roku w…

Kłamczucha – recenzja książki

Ostatnio przeczytałam bardzo interesujęcą książkę pt. "Kłamczucha", pochodzi ona z cyklu 'Jeżycjada" Małgożaty Musierowicz. Książka którą czytałam została wydana 1979r. Jej autorka pisze powieścvi dla dzieci i młodzieży, ponieważ doskonale…

Historia książki „Tajemniczy ogr„Współczesna Antygona „Tajemniczy ogród” – recenzja książki Historia książki List do Anieli Kowalik. Robert czy Paweł, którego wybrać? Patrick Süskind "Pachnidło" Jan Baptysta Grenouille – jak człowiek odmienny jest postrzegany przez innych. Budowa teatru greckiego „Tajemniczy ogród” – recenzja książki Opowiadanie "Opowieść wigilijna" A gdyby jednak dusza Pana Cogito napisała list- odtwórz jego treść. Krótka reklama wybranej książki, która porusza problemy nastolatków. Opis choinki Moja wycieczka po Olimpie. Rozwiń myśl "Wśród ludzi jest się także samotnym" "Mały Książę" . charakterystyka bohatera Stasia Tarkowskiego Sprawozdanie z walki: Achillesa z Hektorem. Powieść historyczna w pozytywizmie. Rozprawka na temat wojny. Charakterystyka porównawcza Hektora i Achillesa. Recenzja „Kamieni na szaniec” w liście do przyjaciela Postacie epizodyczne w "Ani z Zielonego Wzgórza". Mały Książę – streszczenie Krótkie podsumowanie renesansu Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” (C.K. Norwid). Co dla współczesnego Polaka oznaczają słowa ojczyzna i patriotyzm?„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” (C.K. Norwid). Co dla współczesnego Polaka oznaczają słowa ojczyzna Gatunki literackie. TList do Anieli Kowalik. Robert czy Paweł, którego wybrać? eatr romantyczny. ód” – recenzja książki

Narodziny pisma Upłynęło wiele tysięcy lat zanim człowiek dopracował się książki, a minęło jeszcze kilka kolejnych wieków zanim książka stała się tym, czym jest dzisiaj. Najpierw bowiem musiały się wykształcić…

Recenzja filmu pt. „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

22 października, w Krakowie odbyła się premiera nowego przeboju kinowego-ekranizacji jednego z najsłynniejszych dzieł Adama Mickiewicza, epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”. Film, pod tym samym tytułem, wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę…