Wkuwam

Romeo i Julia – miłość aż po grób.

„Miłość to nie igraszka Czasu: niech kwitnące róże wdzięków podcina sierpem zdrajca blady – miłości nie odmienią chwile, dni, miesiące: ona trwa – i trwać będzie po sam skraj zagłady.” Kiedy Shakespear wypowiadał te słowa prawdopodobnie wiedział, że stworzona przez niego największa para kochanków w literaturze światowej przeżyje coś pięknego, coś zwanego miłością, miłością prawdziwą, która normalnie się nie zdarza, miłość po sam grób, która trwać będzie dużo dłużej. Romeo i Julia to młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczali w świat dorosłości, w świat gdzie panował chaos i nieład za sprawą wojny ich rodów. Ich miłość była od pierwszego wejrzenia, bezgraniczna i pełna bólu i cierpienia nie tylko dla zakochanych ale też ich przyjaciół. Czy para kochanków była szczęśliwa z miłości, która pociągnęła za sobą ich życia, czy ta miłość była tego warta?

Romeo kiedy przyszedł na bal do Capuletów nie sądził, że wydarzy się coś szczególnego, nie wiedział, że w tak młodym wieku zakocha się na zabój. Na balkonie stała piękna niewiasta, jej oczy były lśniące niczym gwiazdy na niebie, w których Romeo utopił swój wzrok. Uczucie, które towarzyszyło tej chwili otworzyło bramy ich serc, w których po chwili zamieszkała bezgraniczna miłość. Siła z jaką amorowa strzała przebiła ich serca była tak duża, że przełamała wszelkie bariery, które dzieliły Romea i Julię – nienawiść, zło, zazdrość i upartość ich rodzin w walce między sobą. Nic nie potrafiło stanąć na drodze Romea do tego by spotkać się raz jeszcze z Julią, by spojrzeć sobie w oczy, powiedzieć „kocham cię” i poczuć smak jej ust. Był gotów zrobić wszystko dla Julii, a ona była gotów zrobić to samo dla niego.
Miłość, którą spotkali na swojej drodze kochankowie była ogromna, lecz nie była łatwa, stawiała wiele przeszkód. Romeo i Julia ciągle mieli jakieś problemy, lecz stawiali im czoła. Byli niesamowicie odważni i gotowi do poświeceń. Kiedy oblubieniec Julii został wygnany z miasta, Julia nie mogła przeżyć tego, że może się z nim więcej nie spotkać, przychodziły jej do głowy straszne myśli, a przy życiu przytrzymywała ją tylko nadzieja i wiara w to, że dzień w którym widziała się z ukochanym nie był ostatnim, który z nim przeżyła. Płacz, lament, żal i niemoc nie dawały jej spokojnie spać. Myśl o Romeo sprawiała, że jej serce biło szybciej. Wiedząc, że nie może zobaczyć się z nim w normalnych okolicznościach postanowiła podjąć ryzyko, postanowiła upozorować samobójstwo.

Romeo dowiedziawszy się o „śmierci” Julii w tajemnicy przed wszystkimi przybył do miasta tak szybko jak było to możliwe. Zapłakany udał się do groty, gdzie leżała zimna jak lód Julia. Z nadzieją, że Jego ukochana powstanie, leżał przy niej i całował ją po dłoniach. Nie wiedział, że to tylko przykrywka… Julia nie budziła się. Zakochany Romeo obiecał „…i nie opuszczę Cię aż do śmierci” postanowił pójść dalej. Wypił truciznę, która odesłała go tam gdzie miała znajdować się Julia – do nieba, krainy aniołów i szczęścia. Po przebudzeniu się Julia zobaczywszy ciało Romea nie mogła sobie darować tego, że jej ukochany nie żyje. W płaczu poszła za nim. To wszystko z miłości, oddali życie by być zawsze razem, by ich miłość kwitła i trwała przez wieki.

Biorąc pod uwagę powyższe uwagi dochodzę do konkluzji, iż miłość Romea i Julii była na tyle wielka, mimo młodego wieku, że potrafiła skłonić ich do ogromnych czynów. Potrafili łamać wszelkie zasady, za nic mieli 'wojnę’ swoich rodów i nienawiść panującą miedzy ich rodzinami. Od pierwszego wejrzenia Romeo bezgranicznie zakochał sie w Julii z odwzajemnieniem. Byli w stanie zrobić dla siebie wszystko, wliczając w to nawet najgorsze – śmierć.

Myślę, że miłość jaką przedstawił Shakespear w swoim dziele udowodnił że to co najczęściej sprawia ból może być jednocześnie pięknym przeżyciem wartym więcej niż pieniądze czy znajomi. Pokazał, że miłość którą darzyli się wzajemnie Romeo i Julia potrafiła pokonać wszystkie granice i pokonywać co raz wyżej stawiane przez życie poprzeczki. Jako młodzi ludzie pokazali sens miłości – prawdziwej miłości. Za nic mieli wszystkie problemy a wszystko to zakończyli koronacją uczucia – ślubem. Udowodnili że prawdziwa, szczera miłość nie tylko spotykana jest w dorosłym życiu ale także w życiu młodych ludzi którzy mają przed sobą jeszcze wiele dni. Niestety nie mogli zmienić tego, iż życie ma prostą zasadę coś za coś i nic nie dzieje sie bez konsekwencji. Romeo i Julia zapłacili największą cenę – cenę życia, pozostając w ten sposób na zawsze razem.