Język Polski Wkuwam

Różnice między powieścią a filmem.

 Ucięto wątek młodzieżowy , nie ma wątku Alka Koseckiego i grupy Szrettera.
 Nie ma wątku Antoniego Koseckiego , ginie nam więc z oczu rodzina Koseckich.
 Akcja rozgrywa się na przeciągu dwóch dni
 Film rozpoczyna się sceną zabicia Smolarskiego i Gawlika . W zabójstwie biorą udział :
Maciek , Andrzej i Drewnowski ( ? ) , który po skończonej akcji odbiera broń od chłopców , chowa do torby i gubiąc kapelusz w wielkim pośpiechu ucieka . W czasie akcji jest bardzo nerwowy. Maciek i Andrzej śmiejąc się odchodzą.
 Pokazane jest jak przebiega akcja : Jeep z żołnierzami zjeżdża z małego wzniesienia
Andrzej i Maciek strzelają do niego . Jeep przejeżdża przez mały dołek , wjeżdża na pobliskie wzniesienie i tam się zatrzymuje . Kierowca ginie , jego sąsiad wyskakuje z auta , biegnie ku wieżyczce na wzniesieniu , próbuje otworzyć jej drzwi. Ale nie udaje mu się . Zostaje dogoniony przez Andrzeja i Maćka i Zabity .
 Nie ma pogrzebu Smolarskiego i Gawlika ; przemowy Szczuki
 Syn Szczuki ( sekretarza Komitetu Wojewódzkiego ! ) działał w
partyzanckiej grupie „ Wilka”
 Szczuka ginie wkrótce po powiadomieniu go o złapaniu jego syna , w drodze z przyjęcia
w „Monopolu” na posterunek Milicji ( gdzie jego syn jest przesłuchiwany przez bezpieke) . Szczuka wpada w ramiona Maćka , co sugeruje nam że są to osoby bliskie , działające ideowo. Zaraz po zabójstwie Maciek odrzuca broń a na niebie strzelają fajerwerki ( puszczane z Monopolu )
 Maciek postanawia wracać do Warszawy następnego ranka , jednakże bez Krystyna .
 Ucieczka Maćka , który poprzednio wychodzi z Monopolu z zamiarem wyjazdu , spowodowana jest tym że zauważa go Drewnowski . Woła do Maćka by się zatrzymał , ten jednak ucieka , skręca za rogiem , trafia na żołnierzy sowieckich . Ci wołają by się zatrzymał, ( Maciek wciąż biegnie ) strzelają w powietrze a potem w niego . Ucieka na podwórko pokryte rozwieszonym , suszącym się praniem . Tam okazuje się , że jest poważnie ranny (na płachcie za którą znajduje się Maciek pokazuje się czerwona plama krwi ) . Maciek zagląda przed płachtę , zauważa ranę i ucieka dalej. Biegnie koło muru;
przez pole , gdzie pada , wije się chwilę i umiera .
 Powodem wyrzucenia Drewnowskiego z pracy jest także jego skandaliczne zachowanie
na przyjęciu .
 Gdy Maciek pierwszy raz spogląda przez okno w pokoju hotelowym „ Monopolu „ nie
widzi „ zagubionego” żołnierza sowieckiego , lecz Stefkę , która rozpacza po stracie Gawlika ( narzeczonego ) , załamuje ręce .Jest z nią w pokoju Słomka . Pociesz ją , nalewa wina , daje rajstopy i zabiera się do niej . Maciek zasuwa rolety w oknach
 Ulicami Ostrowca maszerują niemal co chwilę żołnierze , przejeżdżają z hukiem czołgi .
 Hrabiostwo jest tu słabo zarysowane
 Waga mówi w rozmowie z Andrzejem „ Czy pan zdaje sobie sprawę że dla nas nie będzie tu miejsca … Otwarte są tylko więzienia „
 Słowa wiersza-motta Norwida czyta Krystyna z murów kościoła , gdy Maciek i Krystyna znajdują schronienie przed deszczem wśród gruzów przy zburzonym kościele . Maciek , okazuje się znać ten wiersz . Na kościele wisi odwrócony krzyż z Chrystusem .
 W działającej części kościoła znajdują się ciała zabitych robotników . Zastępuje to pogrzeb tych ludzi w książce . Maciek naprawia but Krystyny na ołtarzu , co sugeruje pomieszanie wartości .
 Polonez . Początek dnia . Świta . Pozostali goście witają ten dzień tańcem , ale cała sytuacja ma w sobie wiele upiorności . Jest to analogia do Polski , która jest niezintegrowana , pijana , rozbita ( związki z Weselem )
 Maciek zapala szklanki z wódką za dusze zmarłych kolegów z AK . Gaszone przez Maćka po kolei zostają tylko dwie ( Maciek i Andrzej )
 Pojawia się biały koń ( symbolizujący armie Andersa , który miał przyjechać na białym koniu i wyzwolić ojczyznę )`