Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Rozprawka „Wyprawa, wędrówka, tułaczka … – Podróż nie jedno ma imię. ‘’

Zapewne każdy z was kiedykolwiek wyruszył w podróż. Najprawdopodobniej z różnych przyczyn i w różnych celach. Każdy podróżuje z innego powodu .Jedni poszukują lepszego życia . Drudzy są żądni przygód i ciekawi świata,pragnął zwiedzać i poznawać inne ludy i ich kultury. Dla innych podróże są pasją oraz sposobem na życie , dzięki nim spełniają swoje marzenia. Jestem zwolenniczką stwierdzenia, że „Wyprawa,wędrówka,tułaczka…-podróż nie jedno ma imię.” Motyw podróży bardzo często pojawia się w literaturze, sztuce , muzyce oraz historii. Przykładami postaram się udowodnić, że istnieje wiele rodzajów podróży.
Zacznę od powieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt : „Mały Książę”, która opowiada o chłopcu, który z powodu swojego nieszczęśliwego życia, samotności oraz braku przyjaciół postanawia wyruszyć w podróż. Przeżywa on mnóstwo przygód, poznaje wielu ciekawych ludzi i zwiedza miejsca, których istnienie nigdy wcześniej nie przyszło mu do głowy, a co najważniejsze znajduje przyjaciela, którego tak długo szukał i którego tak strasznie mu brakowało.
Następnie przejdę do wielkich odkryć geograficznych w XV-XVI wieku . Ciekawość ludzi i chęć poznawania nowych lądów, sprawiła, że wyruszali oni w dalekie podróże w nieznane. Przykładem takiej wyprawy jest rejs Krzysztofa Kolumba, który poszukując morskiej drogi do Indii, odkrył nowy kontynent. Jest to uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości.
Innym przykładem podróży jest wędrówka Odyseusza opisana w eposie Homera pt: „Odyseja”. Bohater po wojnie tułał się po wodach i lądach , by wrócić do ojczyzny.Przeżywa wiele niebezpiecznych przygód, mimo to nie poddaje się i wierzy, że w końcu uda mu się wrócić do swojego kraju. Mamy tu do czynienie z niechcianą tułaczką, odbywaną z przymusu.
Dotychczasowe rozważania potwierdzają stwierdzenie, że „Wyprawa, wędrówka,tułaczka…-podróż nie jedno ma imię . Może być zarówno wycieczką, wyprawą jak i tułaczką. Bardzo często pojawia się ona w życiu każdego człowieka i odgrywa w nim ważną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *