Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Sentencja z książki pt: „Mały Książe”

Wyjaśnienie słuszności sentencji
?Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to co oswoiłeś?.
Po przeczytaniu tej sentencji nasunęła mi się refleksja, potwierdzająca prawdziwośc myśli zawartej w zdaniu. Czytając ?Małego Księcia? uświadomiłem sobie jak bardzo w życiu liczy się drugi człwiek, jego miłość i wsparcie w każdej sytuacji.
Mały Książe na swojej planecie miał róże. Pielęgnował ją, troszczył się i znosił trudy związane z jej hodowaniem. Była ona , jedyną bliską jemu istotą. Poczuł się więc bardzo nieszczęśliwy, kiedy na Ziemi, w ogrodzie różanym zobaczył 5 tysiecy podobnych kwiatów. Był przekonany, że posiada jedyny na świecie okaz, a w rzeczywistości miał zwykłą róże, jak wiele innych. Czuł się oszukany i zawiedziony. Wtedy pojawił się lis, który udzielił chłopcu wielu cennych porad. Uświadomił Małemu Księciu ile znaczy miłość, pomógł mu dojrzeć do tego uczucia. Nauczył go trudnej sztuki, patrzenia na świat sercem. Wytłumaczył chłopcu, że jego róża jest dla niego jedyna i wyjątkowa, ponieważ to właśnie o nią się troszczył, jej doglądał, to on słuchał jej narzekań, on ją chwalił i podziwiał. Pomógł zrozumiec że jest odpowiedzialny za swoją róże, że powinien z nią być na dobre i na złe.
Sentencja ta jest także lekcją dla nas, ludzi, którzy tak często zapominamy o danym przez nas słowie, o zobowiązaniach wobec innych. Ludzie są samotni, ponieważ uważają miłośc i przyjaźń jednynie za przywilej i dobro oczywiste a nie widzą obowiązków związanych z tymi uczuciami. Trzeba pamiętać, o odpowiedzialności, cierpliwości i szacunku. To zdanie powinno skłonić nas do tego byśmy się na moment zatrzymali, przemyśleli, zastanowili. W ?Małym Księciu? sentencja ta rozumiana jest bardzo dosłownie, jednak można ją interpretować na wiele sposobów.
Myślę, że można ją tłumaczyć również tak, jeżeli decydujemy się na wspólne życie z kimś, przyjaźń to powinniśmy wziąć pod uwagę również trudności i niepowodzenia. Musimy dotrzymywać danych obietnić i nie rezygnować z raz obranej drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *