Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Skawiński „Latarnik”

Skawiński to główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Ma on koło siedemdziesięciu lat, ale wciąż zachowywał fizyczną sprawność. Z zupełnie białymi włosami kontrastowała mocno opalona twarz, a niebieskie oczy kryły w sobie smutek. Ruchy i postawa zdradzają, że był kiedyś żołnierzem.

Skawiński z pochodzenia Polak, jednak dawno nie odwiedził swojej ojczyzny, ponieważ musiał udać się na emigrację po powstaniu listopadowym. Jego dotychczasowe życie było dość burzliwe. Uczestniczył w wielu wojnach i powstaniach m.in. w powstaniu listopadowym w 1830r., w wojnie domowej w Hiszpanii oraz powstaniu węgierskim w 1848 roku.

Skawiński odznaczał się pracowitością – był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem rządowym w Indiach Wschodnich, farmerem w Kalifornii i handlarzem, kowalem w Hellenie miał także fabrykę cygar w Hawanie, a więc nie bał się żadnej pracy. Gdy Skawiński rozpoczął pracę Latarnika w Aspinwall całymi dniami siedział sam na wyspie. Był człowiekiem wytrwałym.

Skawiński prawdziwy wzór do naśladowanie – dla innych potrafił zrezygnować z własnego dobra. Według mnie bohater „Latarnika” to wspaniały człowiek. Najbardziej imponuje mi jego patriotyzm, to, że potrafi zachować duchowy kontakt z krajem, w którym tak dawno nie był.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *