Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Streszczenie dramatu Romeo i Julia

Romeo i Julia jest to dramat napisany w latach dziewięćdziesiątych XVI wieku. Autorem tego dramatu jest wybitny dramaturg William Szekspir. Akcja dzieje się Weronie i Mantui. Bohaterami sztuki są przedstawiciele dwóch zwaśnionych rodów: Capulettich i Montekkich, których połączyła zakazana miłość.

Akt I:

Dramat rozpoczyna się sprzeczką służących w zwaśnionych rodach Capulettich i Montekkich. Słudzy dobywają broni, ale na szczęście zanim doszło do rozlewu krwi powstrzymał ich książę, który władał Weroną. Gdy przychodzi wiadomość o balu u Capuletich, Romeo natychmiast chce się na niego udać, ponieważ będzie na nim ukochana Romea- Rozalina. Kiedy Romeo chce wejść na bal, postanawia go wezwać na pojedynek krewny Capulettich-Tybalt, ponieważ Romeo nie jest zaproszonym gościem. Pan Capuletti nie chce rozlewu krwi u siebie w domu i tym sposobem Romeo wchodzi na bal. Romeo po wejściu na bal poznaje Julię w, której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ta miłość jest odwrotnością poprzedniej, ponieważ jest to miłość wzajemna.. Jest tylko jedno ?ale?- Julia jest córką Capulettich.

Akt II:

Romeo prosi Ojca Laurentego o udzielenie mu ślubu z Julią. Wiadomość o planowanym przez Romea ślubie przekazuje Julii jej piastunka. Nazajutrz para pod pretekstem spowiedzi idzie do kaplicy Ojca Laurentego, gdzie on udziela im ślubu.

Akt III:

Podczas bijatyki Tybalt zabija Merkucja, a Romeo chcąc pomścić przyjaciele zabija Tybalta. Romeo za morderstwo zostaje skazany na banicję. Banicja jest dla Romea gorsza od kary śmierci. Piastunka informuje Julię o tym, że Romeo zabił jej kuzyna Tybalta. Zakonnik proponuje kochankowi, aby udał się na wygnanie zaraz po pożegnaniu z Julią. Capuletti informuje Julię, że ustalił datę jej śluby z Parysem(wybranym przez rodziców) na najbliższy czwartek. Zakonnik wpada na pomysł, jak Julia ma uniknąć ślubu z Parysem. Wręcza jej flakonik z miksturą, która ma sprawić, że Julia zapadnie w głęboki sen, którego nie można odróżnić od śmierci.
Julia udaje, że się cieszy ze ślubu z Parysem. W tym czasie ociec Laurenty pisze list do Romea, że śmierć Julii będzie sfingowana. Wieczorem Julia wypija miksturę i zapada w głęboki sen. Następnego dnia cała rodzina opłakuje śmierć Julii.

Akt IV:

Ukochany dowiaduje się o ?śmierci? Julii od Baltazara. Romeo natychmiast idzie do aptekarza i kupuje truciznę. Do Laurentego dociera wiadomość o nie powiadomieniu Romea o sfingowanej śmierci Julii. Romeo idzie na cmentarz, aby przy ukochanej umrzeć. Przed grobem Julii Romeo widzi Parysa i wszczyna bójkę, w wyniku której ginie Parys. Ostatnia prośba Parysa jest taka, żeby Romeo jego ciało złożył przy Julii. Romeo wykonuje ostatnią prośbę Parysa, a następnie wypija truciznę i umiera przy ukochanej. Julia przebudza się i po zobaczeniu martwego Romea przebija się sztyletem ukochanego. Po tych tragicznych wydarzeniach następuje pojednanie rodów Capulettich i Montekkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *