Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Streszczenie lektury Córka Robrojka Małgorzaty Musierowicz.

Akcja książki toczy się w Poznaniu, między 12 lipca a 2 września 1996 roku. Bohaterka to Arabella – szesnastoletnia dziewczyna o bardzo romantycznym i egzotycznym imieniu, pozostającym w sprzeczności z jej zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do konkretu.
Bella – jak zdrobniale nazywa ją ojciec – ma talent do nauk ścisłych i z pasją trenuje karate. Jest córką Roberta Rojka, czyli Robrojka – dawnego wielbiciela Anieli, który po latach bycia przez nią odtrącanym i pogardzanym ożenił się z flecistką. Artystka jednak wkrótce zmarła, osierocając malutką Bellę. Oszukany przez wspólnika Robrojek po plajcie firmy wraca z Łodzi do Poznania i zatrudnia się u dawnego kolegi Majchrzaka – niesympatycznego, zarozumiałego nuworysza.
Bella przenosi się do niego i szybko nawiązuje nowe ciekawe znajomości: z dziwnym synem Majchrzaków, który nie rozstaje się ze swoją kamerą i młodym sąsiadem, który toczy z nim wieczną wojnę podjazdową.
Bella dowiadując się o dawnej miłości ojca, jest zdenerwowana i nie zamierza dopuścić do ich spotkania. Przed domem Majchrzaków zaś, nieświadoma, że mieszka tu przyjaciel ze szkolnych lat, codziennie spaceruje z wózkiem Ida Borejko, zawczasu wtłaczając swemu synkowi Józinkowi do głowy wiedzę o świecie i dziwiąc się niezmiernie małomówności swego potomka.
W tej powieści śledzimy rozwijającą się miłość Natalii Borejko i Robrojka.
Po przeprowadzeniu się Roberta Rojka z córką do Poznania ani Robert, ani Bella nie mieli tam żadnych przyjaciół. Po pierwszy spotkaniu Belli z Przeszczepem (czyli Czarkiem) dziewczyna znienawidziła go. W nowym mieści nie miała żadnych przyjaciół, więc była trochę samotna. Gdy państwo Majchrzakowie zaprosili Bellę i jej ojca na herbatkę powitalną, Bella poszła do pokoju Czarka. Po krótkiej rozmowie z nim zauważyła, że mają podobne zainteresowania. W dalszej części książki dowiadujemy się, że po tamatym spotkaniu Przeszczep zaczął się podobać Belli i zaczęli się częściej spotykać. W ten sposób Bella zyskała pierwszego w tym mieście przyjaciela, a Czarek poznał nowego przyjaciela.
Także Robert po wprowadzaniu się do Poznania nie miał żadnych przyjaciół. Po pewnym czasie spotkał swoje dawne przyjaciółki ze szkoły – siostry Borejko. Dawniej często on im pomagał, więc teraz one jemu pomogły. W czasie, gdy szukał mieszkania dla siebie i Belli one pozwoliły mieszkać im w ich domu i zapewniając im wyżywienie. Tak więc dzięki dawno zawiązanej przyjaźni teraz było mu o wiele łatwiej.
Udane, choć pracowite wakacje Belli kończą się miłą jej sercu niespodzianką w nowej szkole, w jej klasie, znalazł się również Czarek!

BOHATEROWIE

Arabella (Bella) Rojek – główna bohaterka, córka Roberta.
Robert Rojek (Robrojek) – ojciec Belli, przyjaciel Gabrysi.
Cezary Majchrzak (Przeszczep) – syn znajomego Roberta, który wynajął mu domek w ogrodzie; miłośnik uprawy róż, zakochany w Belli.
Mateusz – sąsiad Czarka.
Natalia (Nutria) Borejko – zaprzyjaźnia się z Robertem.
Gabrysia Stryba – jedna z sióstr Borejko, matka Róży, Laury i Motyla.
Ida Pałys – jedna z sióstr Borejko.
Józinek Pałys – syn Idy.
Ignacy Grzegorz (Motyl) Stryba – syn Gabrysi.
Grzegorz Stryba – mąż Gabrysi, ojciec Motyla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *