Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Streszczenie Niemców Leona Kruczkowskiego.

Postacie występujące:

Joachim Peters – uciekł z obozu koncentracyjnego; dawny przyjaciel Waltera
Haimek (12) – żydowskie dziecko
Schultz – młynarz
Antoni – służący w domu w Getyndze
Hoppe –żandarm
Heini (13) – syn Hoppego
Profesor Walter Sonnenbruch – sławny uczony, chluba niemieckiej biologii
Ruth – córka Waltera, artystka
Eryk – starszy, nieżyjący syn Waltera i Berty
Liesel – wdowa po Eryku
Willi – syn Waltera; zaangażowany hitlerowiec, oficer SS
Marika – kobieta Willego
Adela Soerensen – właścicielka pracowni, w której ubiera się Marika
Chrystian Fóns – syn Adeli
Inne postacie: urzędnik, Juryś, oficer niemiecki, starszy szeregowiec, Fanchette, Tourterelle (wujek Fanchette)

Czas akcji: II Wojna Światowa

Miejsca akcji: Polska, Norwegia, Francja i niemiecka Getynga

AKT I
ODSŁONA 1
Polska. Schultz przyprowadza do Hoppego dziecko żydowskie. Po wyjściu Schultza przychodzi Juryś. Hoppe nie chce zabić dziecka, ponieważ sumienie mu nie pozwala. Podchodząc do okna i widzi, że Schultz stoi na moście i czeka na strzał. Hoppe zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli nie zabije Haimka, to Schultz na niego doniesie. Haimek traci życie.

ODSŁONA 2
Norwegia. Willego odwiedza Adela Soerensen w sprawie swojego syna, Chrystiana, który został złapany przez Niemców za działalność na szkodę narodu. Willi szuka jakiegoś prezentu dla matki. Prezent znajduje na szyi Adeli. Kobieta próbuje przekupić Willego naszyjnikiem. Oficer kupuje go za 50 koron. Adeli oznajmia, że jej syn dzisiaj „wymknął im się z rąk”. Uszczęśliwiona kobieta wychodzi. Rozmowę podsłuchiwała Marika, której Willi wyznaje, że Chrystian umarł na skutek zbyt brutalnego przesłuchiwania ubiegłej nocy. Za kilka dni zawiadomią rodzinę o śmierci.

ODSŁONA 3
Francja. Fanchette i Tourterelle rozmawiają w kawiarni. Wchodzi Ruth z oficerem, ponieważ zepsuł im się samochód. Nagle do knajpki wpada niemiecki oficer z rozkazem sprowadzenia mieszkańców miasteczka na rynek. Na rynku ma zostać powieszonych siedmiu zakładników. Wśród nich jest ojciec Fanchette. Dziewczyna dostaje rozkaz od starszego szeregowca, jednak sprzeciwia się mu.

AKT II
Getynga (willa Waltera). Profesora odwiedza Hoppe ze swoim synem. Heini dostaje od Waltera jabłko. Sonnenbruch zadaje Hoppemu niewygodne pytania. Po wyjściu gościa Berta rozmawia z Waleterem. Przychodzi Willi. Daje matce naszyjnik. Waltera odwiedza Joachim Peters (dawny przyjaciel), który przed czterema dniami uciekł z obozu koncentracyjnego. Ruth próbuje zatrzymać gościa, choć Walter daje mu parę groszy i próbuje spławić. Liesel przygląda się wszystkiemu. Wchodzi Willi z Bertą. Willi zdziera zbiegowi czapkę i patrzy na nadgarstki. Głowa jest łysa, a na nadgarstkach widnieje numer obozowy. Walter tłumaczy i przypomina wszystkim, że Joachim jest jego byłym uczniem i asystentem. Willi chce zadzwonić na policję, ale Ruth wytrąca mu z rąk słuchawkę i uderza w twarz. Joachimowi każe zaczekać w domu aż do końca przemówienia Waltera. Willi daje Antoniemu pistolet i każe mu pilnować zbiega.

AKT III

Po powrocie z przemówienia słychać alarm lotniczy. Ruth wysyła Antoniego do schronu, a sama zostaje przy Joachimie. Dziewczyna proponuje zbiegowi posiłek i nocleg w domku campingowym oddalonym o osiem kilometrów od Getyngi. Słychać kroki. Zdesperowana Ruth chowa Joachima w swoim pokoju. Uciekinier podczas nieuwagi dziewczyny zabiera pistolet Willego. Ruth wyznaje rodzinie, że podwiozła Joachima dziesięć kilometrów w stronę Kassel. Liesel mówi, że zadzwoniła po policję. Willi zauważa zniknięcie pistoletu. Ruth zeznaje policji wersję z podwiezieniem. Joachim ujawnia się Walterowi. Profesor wyznał, że Joachim źle postąpił pojawiając się u niego w domu. Sonnenbruch dowiaduje się, że wyniki jego prac są stosowane do mordów. Joachim w rozmowie z Walterem uprzytamnia mu, kim jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *