Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Streszczenie Quo Vadis.

Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec,Marek Winicjusz. Opowiadałłł o Ligii, córce wódz Ligów, którą poznał w domu Aulusa Plaucjusza i w której się zakochał. Koniecznie chce pozyskać jej względy. Razem jadą do domu Plaucjusza, gdzie służba i pani domu są chrześcijanami i dlatego panuje tam ład, spokój i pogoda. Następnego dnia na rozkaz Nerona Ligia zostaje zabrana do pałacu cesarskiego. Póżniej ma zostać oddana Winicjuszowi. Nie opuszcza jej Ursus, który jest jej wiernym sługom i także Ligiem. W pałacu Nerona odbywa się wielka uczta i pijaństwo. Olbrzymi Ursus oswobadza przerażoną Ligię z rak Winicjusza. Nazajutrz wieczorem Winicjusz posyła po nią lektykę , a sam czeka w odświętnie przystrojonym pałacu. Dziewczyna nie chce trafić w ręce Marka, więc Ursus wraz z chrześcijanami uwalnia ją w drodze do domu Winicjusza. Wściekły Winicjusz szuka jej bez skutku. Podejrzewa, że to Neron był sprawcą porwania. Dopiero Akte – dawna wybranka Nerona, wyjaśnia mu, ze jest kochany przez Ligię, ale chrześcijance nie godzi się zostać jego nałożnicą. Marek wciąż szuka Ligii. Tym razem przy pomocy Chilona, lekarza i wróżbity. Ten ostatni bywa na zgromadzeniach chrzescijan. Obawiającc się zdemaskowania,karzeze ( za zgodą Winicjusza)
Zabić Glaukusa, któregkiedyśys zdradził i sprzedał w niewole. Do morderstwa chce użyć Ursusa, więc mówi mu, ze Glaukus to zdrajca.

Do Rzymu przybywa św. Piotr, apostoł i uczy jak być dobrym. Dowiaduje się o tym Chilon i przekonuje Winicjusza, że na nabożeństwie na pewno będzie Ligia. Udają się więc na nabożeństwo. Słowa apostoła robią duże wrażenie na Marku. Chilon miał rację: na nabożeństwie rzeczywiście była Ligia. Winicjusz podejmuje próbę porwania jej. Uniemożliwia to Ursus, który wściekły na Marka za prześladowanie i próby porwania, chciał go zabić. Na szczęście powstrzymała go Ligia. Winicjusz i Chilon zostają ugoszczeni w domu chrześcijan. Glaukus rozpoznaje Chilona , jednak przebacza mu i to jeszcze bardziej zdziwiło Winicjusza. Chory Marek powoli przyswaja sobie naukę chrześcijańską .

Znudzony Neron wydaje wielka ucztę. Podczas orgii Chilon znów proponuje Winicjuszowi swe usługi, jednak ten odrzuca je ze wstrętem i każe go zbić. Wróżbita obiecuje zemstę.

Marek prosi Piotra i Pawła o zgodę na poślubienie Ligii. Piotr pobłogosławił narzeczonych, a szczęśliwy Winicjusz darował wolność swoim niewolnikom. Następnie z cesarzem jedzie do Ancjum. Niespodziewanie w Rzymie wybucha wielki pożar. Ludzie mówią, że to Neron podpalił miasto. Winicjusz przybywa do płonącego miasta, aby ratować Ligię. W czasie gdy szuka jej wśród pożogi, Neron napawa się widokiem płonącego miasta, recytując przy tym swoje wiersze. By odsunąć oskarżenia od siebie winą za pożar obarcza chrześcijan ( wcześniej Winicjusz przyjął chrzest).Taka wersja wydarzeńń odpowiada i kapłanomżydowskimm i Chilonowi więcpotwierdzająa wszystkie teoskarżenia.. Zaczyna się wyłapywanie chrześcijan, Ligia Kalina także trafiła do więzienia, a zrozpaczony Winicjusz nic nie może poradzić.

Cesarz postanawia wyprawić ludowi wielkie igrzyska podczas których chrześcijanie maja być rozszarpywani przez lwy. Chrześcijanie umierali z modlitwą na ustach, z pokora i godnością. W przerwach miedzy okrutnym widowiskiem, Neron prezentuje publiczności swe wiersze.
Pp kilku dniach igrzyska zostają wznowione. Chrześcijanie są zmuszani do odgrywania mitologicznych scen. Gina na krzyżach. Ligia zachorowała w wiezieniu. Czuwa przy niej Winicjusz. Widok żywcem palonych chrześcijan powoduje przełom w postawie Chilona. Gdy umierający Glaukus jeszcze raz mu przebacza, oznajmia publicznie, że to Neron podpalił Rzym. Przyjmuje chrzest i niedługo potem umiera na krzyżu.
Na arenie pojawia się nowa atrakcja: tur z przywiązana do rogów Kaliną. Ma z nim walczyć Ursus. Siłacz pokonuje zwierze, a tłum domaga się uwolnienia Ligii i Ursusa. Rad nie rad, Neron daje na to pozwolenie.

Ligia wracała do zdrowia w domu Petroniusza. Chrześcijanie są nadal prześladowani i próbują opuścić miasto. Piotr wraca do Rzymu, ponieważ uciekając zobaczył Chrystusa, którego zapytał:”Quo vadis,Domine?(dokąd idziesz panie?) . Chrystus odparł, że skoro Piotr opuścił lud to on da się jeszcze raz ukrzyżować. Niestety apostołów Piotra i Pawła stracono.

Ligia i Winicjusz żyją spokojnie na Sycylii. Petroniusz został oskarżony o udział w spisku na życie Nerona. Umarł karząc podciąć sobie żyły.
Gdy Neron wraca z Grecji wybucha bunt. Za miastem Neron ginie śmiercią samobójczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *