Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Świętoszek- streszczenie w pigułce

– Akcja toczy się w Paryżu, w domu Orgona

W domu Orgona pojawia się Tartuffe, który cały czas udaje niezwykle pobożnego i prawego człowieka, jednak poza Orgonem i jego matką- Pernelle, nikt nie wierzy w jego dobroć i szczerość.
Świętoszek na tyle wzbudził zaufanie Orgona, że ten przepisał na niego dom i chciał wydać za niego córkę (jednak Marianna pokochała i zaręczyła się wcześniej z Walerym). Damis był świadkiem gdy Tartuffe chciał uwieść jego macochę i donosi o tym ojcu, ten mu nie wierzy i wyrzuca syna z domu.
Elmira jednak postanowiła zdemaskować Świętoszka i uknuła plan, w którym Orgon schował się, a ona sama zaczeła prowokować Tartuffe’a. Cały plan się udał i Orgon poznał prawdziwe obliczę Świętoszka, jednak nie może wyrzucić go z domu, gdyż wcześniej przepisał na niego dom, do tego Tartuffe posiadał papiery obciążające Orgona. Świętoszek eksmitował całą rodzinę. Jednak w domu zjawia się oficer gwardii, by aresztować Tartuffe’a , który okazał się znanym oszustem. Książę, do którego dotarły owe dokumenty, postanawia wspaniałomyślnie darować winę, wcześniej aresztowanemu Orgonowi.
Komedię kończy ślub Marianny i Walerego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *