Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746r. w Mereczowszczyźnie, zmarł 15 października 1817r. w Solurze. Był wojskowym, generałem polskim i amerykańskim, a także bohaterem narodowym tych krajów.

Ukończył Szkołę Rycerską. Walczył o wolność Stanów Zjednoczonych. Zorganizował powstanie antyrosyjskie po II rozbiorze Polski, zwane od jego nazwiska insurekcją kościuszkowską. Po klęsce powstania został aresztowany przez Rosjan, a po wypuszczeniu wyemigrował na Zachód, ostatecznie osiadając w Szwajcarii, gdzie zmarł.

Tadeusz Kościuszko od najmłodszych lat był utalentowany. W Szkole Rycerskiej i Korpusie Kadetów Szkoły Rycerskiej wyróżniał się wśród innych. Był gorącym patriotą, który nie zawahał się walczyć o wolność Rzeczypospolitej podczas insurekcji. Nawet przysiągł bronić granic Polski za wszelką cenę (na rynku w Krakowie). Był też bardzo odważny, nie zawahał się przeprowadzić szturmu kosynierów pod Racławicami, który przyczynił się do wygrania tej bitwy.

Kościuszko jest zdecydowanie postacią pozytywną, pokazał, że Polacy mogą walczyć o swoje, nawet jak nie ma nadziei na powodzenie. Jego odwaga i patriotyzm pozwoliły mu wejść do kanonu najbardziej szanowanych Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *