Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Tragizm losu ludzkiego – na podstawie tragedii Sofoklesa Król Edyp.

Każdy czowiek ma przypisany swojemu życiu los.Bywa on dobry i zły,najczęściej nie wiemy co nas w życiu czeka.W przypadku głownego bohatera Króla Edypa ,w tragedii Sofoklesa jest zupełnie inaczej.Od urodzenia Edyp był skazany na klęske,było mu przypisane fatum,którego nie można byłoby zmienić. Gdy Edyp był mały,to prawdziwi jego rodzice Lajos i Jokasta przekłuli mu pięty żelaznymi kolcami, i
pozostawili w górach.Chcąc przechytrzyć los,małżonkowie mieli nadzieje że ich syn umrze, i że przepowiednia nie spełni się.Jednakże oczekiwania młodej pary nie spełniły się.
Edyp przezył dzięki pastzerzowi,który oddał go w ręce pary królewskiej,która nie mogła mieć własnych potomków i zaopiekowała się porzuconym dzieckiem.Szczęśliwi Polybos i Meropie wychowywali Edypa w miłości i opiece,zajmowali się nim jak własnym synem.
Młody Król dorastając,ciągle słyszał od rowieśników że jest podrzutkiem,i że nie ma rodziców.Chcąc dowiedzieć się prawdy,udał się do wyroczni Delfickiej.Usłyszał tam strasznych rzeczy o sobie,i o tym co go w życiu czeka.Klątwa na którą był skazany była okrótna,ponieważ w przyszłości miał się ożenić z własną matka i zabić swojego ojca.Udał się więc Edyp w poszukiwaniu szczęścia.Myśląc że Polybos i Meropie są jego rodzicami,postanowił już nigdy nie powrócić do Koryntu, nie chcąc wyrządzić im krzywdy.
Podczas swojej podróży Edyp, spotkał Króla Teb Lajosa i jego podwładnych,i zabił ich bo nie chcieli
ustąpić mu drogi.Głowny bohater,nie wiedział że zabił przed chwilą własnego ojca,udał się więc dalej.Był nieświadomy tego że spełnia się przepowiednia,że wplątuje się w nią coraz głębiej.
Rozwiązując zagadkę Sfinksa,Edyp dostał w nagrodę od Kreona jego siostrę Jokastę,oraz panowanie nad Tebami.Bohater postanowił,że zostanie w Tebach i że tutaj jest jego miejsce,myślał że już nie dorwie go okrutny los.Jednak przeznaczenia nie da się oszukać,jak by nie próbował człowiek,jego życie już jest zaplanowane i nie da się tego zmienić.
Z Jokastą Edyp miał czwórkę dzieci : dwóch synów Eteoklesa i Polinejkesa oraz dwie córki Antygonę i
Ismenę.Król Teb nie wiedział,że poślubił własną matkę i że popełnił wielka zbrodnie,żył sobie spokojnie i szczęśliwie przez kilkanaście lat.Aż do chwili,gdy Teby nawiedziła zaraza.
Wyrocznia powiedziała Edypowi,że w mieście żyje zabójsa Lajosa,którego Edyp tak pragną odnalezć.Dowiedział się wtedy Król Teb,że rycerzem którego on zabił kiedyś,był jego ojciec i że kobieta z którą się ożenił jest jego matką.Jokasta z rozpaczy popełniła samobójstwo zaś Edyp wydłubał sobie oczy,w taki sposób chciał siebie ukarać,i udał się w łachmanach w świat.
Edyp Chciał jak najlepiej,ale i tak wszystko prowadziło do najgorszego czego mógł by sie
spodziewać.Tragizm losu ludzkiego polega na tym,że człowiek nie jest w stanie zmienić przeznaczenia,bo jest tylko człowiekiem i nie zdaje sobie sprawy z tego,że jego życie jest już napisane,jak wiersz nie zmywalnym atramentem na kartce.Jak mówi przysłowie: Losu nie da się przechytrzyć i nie wygrasz z nim,a tragiczna historia Sofoklesa,jest doskonałym podtwierdzeniem tych słów.Czy Edyp rzeczywiście wybrał miasto swojej przyszłości?Czy zaprowadził go tam los?Jedno wiemy na pewno od przeznaczenia nie uciekniemy,jakimi sposobami byś my nie próbowali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *