Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela

Udostępnij

Od dawna zastanawia mnie fakt, dlaczego przyjaźń nie tylko w dzisiejszych czasach jest taka bardzo ważna w naszym życiu. Stanowi ona jedna z największych, najsilniejszych Relacji międzyludzkich.
Jako nieodparty element naszego życia, wymaga szczególnej pielęgnacji i ogromnego wkładu emocjonalnego nie tylko z naszej strony.
Skoro przyjaźń jest tak ceniona i każdy z nas jej pragnie i oczekuje, to dlaczego w takim razie tak trudno jest nam znaleźć przyjaciela?
Czasami myślę że po prostu prawdziwa przyjaźń nie istnieje. Często bowiem słyszałam słynne powiedzenie „najlepszy przyjaciel, to najgorszy wróg”. Czy w takim razie ta mądrość ludowa jest prawdą? Zaiste może nią być, co dla mnie jest niezwykle przytłaczające. Niestety w naszym życiu często tak bywa, że ufamy komuś bezgranicznie a ta osoba w pewnym momencie nas odtrąca i staje się naszym wrogiem…
Warto się wtedy zastanowić, czy dany człowiek naprawdę kiedykolwiek był naszym przyjaciele… czy może byliśmy oczarowani jego „innością”, tym, że jest od nas lepszy… czasami jest nam bardzo ciężko odróżnić prawdziwe uczucie, prawdziwy przyjacielski związek. Może warto więc nie mieć przyjaciół lub nikomu nie ufać?
Otóż ja jestem zupełnie innego zdania. Uważa, że to tylko i wyłącznie od nas zależy z kim i kiedy się spotykamy.. sami decydujemy o doborze ludzi nas otaczających. Dlatego myślę że nieudany wybór przyjaciela jest w głównym stopniu naszą winą.
Myślę właśnie, że to w nas musi tkwić problem, chociaż warto zaznaczyć, że nie zawsze. Dlatego, że nic nie poradzimy na chodzących bezkarnie po świcie oszustów, manipulatorów, ludzi kompletnie nieszczerych.
Ale gdy w naszych rozmyślaniach coraz częściej pojawiają się narzekania typu „nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie lubi” może to dobry znak, że powinniśmy spojrzeć na siebie bardziej krytycznym, a zarazem obiektywnym okiem… czy my czasami nie jesteśmy nieporządku wobec innych? Czy to właśnie my nie sygnalizujemy poprzez swoje zachowanie wyrażanych komunikatów: Ludzie jako istoty myślące, o dużym rozwoju wrodzonej nie tylko inteligencji, nabytej mądrości, ale przede wszystkim przez własne uczucia dobierają sobie znajomych, traktując ich z życzliwością., zrozumieniem aprobatą dla ich zachowania i osobowości.
Dlatego uważam, że powinniśmy więcej wymagać od siebie, Anie wymagać tylko od innych. Według mnie, należy poznać najpierw własne wartości by szukać i domagać się ich u innych.
A przede wszystkim stwierdzam, że każdy myśląc w życiu głównie o sobie, powinien właśnie sobie przyjrzeć się najpierw najlepiej i najdokładniej. Bo może to, że jesteśmy samotni, ze żyjemy w odosobnieniu, bez przyjaciół nie jest efektem jak nam się wydaje braku dobrych ludzi na świcie. Ludzi, którzy godni są naszej osoby, naszej przyjaźni… wydaje mi się, że to może właśnie my jesteśmy jako ta odizolowana, egoistyczna, zapatrzona w siebie na własne uczucia jednostka ludzka nie jesteśmy w stanie nikogo polubić, a co gorsza przez nasze zachowanie nikt nie chce polubić nas…
Przyjaźń jako relacja opierająca się na zaufaniu, bezinteresowności rządzi się swoimi prawami. Skoro więc wymagamy czegoś od kogoś, zagwarantujmy mu że w równym stopniu może liczyć na nas…
Żadne słowa nie wyrażają chyba głębiej filozofii moich rozmyślań jak zdanie wybitnego poety Adama Mickiewicza „umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela”
W jednej prostej ale jakże cennej radzie jakiej nam udzielił, podsumował wydaje mi się w sposób najlepszy ogół mojej pracy.


Udostępnij
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x