Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Upadek Ikara analiza obrazu Marc’a Chagall’a.

Obraz pod tytułem ,,Upadek Ikara” został namalowany przez Marc Chagalla w 1975r. Tematyka płótna nawiązuje do tragicznego mitu o Dedalu i jego synu Ikarze. Jest to opowieść o ucieczce ojca i syna z wyspy na skrzydłach wykonanych z wosku. Ikar nie posłuchał się rad ojca i zafascynowany lotem wzbił się za wysoko. Słońce swoimi silnymi promieniami roztopiło woskowe skrzydła chłopca.
W centralnej części obrazu malarz przedstawił Ikara, tytułowego bohatera dzieła. Artysta namalował ostatnią chwilę z życia chłopca, gdy spada głową w dół , na ziemię. Ten fragment płótna przyciąga uwagę, gdyż chłopiec przedstawiony jest w ciemniejszych kolorach ponieważ, to jest jego tragiczny moment życia. Malarz poprzez wielkość namalowanego Ikara akcentuje, że jest to główna postać obrazu. Lewa strona i środek płótna przedstawione są w jaśniejszych kolorach. To zachodzące słońce ostatnimi promieniami rozjaśnia ziemię
Na obrazie widać wielu ludzi, którzy stojąc dookoła swoich domów patrzą w niebo na spadającego Ikara. Nie myślą o udzieleniu mu pomocy, ponieważ zajmują się swoimi obowiązkami. Malarz pokazuje wręcz radość tych ludzi po dniu pełnym zajęć i oczekiwaniu na zasłużony odpoczynek. Bohater jest opuszczony przez wszystkich.
Chagall w swoim obrazie chciał przekazać egoizm ludzki ,brak zainteresowania nieszczęściem jednostki, które dopóki nas nie dotyczy traktowane jest tylko jako sensacja .
Moim zdaniem Chagall świetnie oddał temat obrazu chociaż przesłanie płynące z niego nie jest łatwe w zrozumieniu. Przekazał nam wiernie główny moment mitu . Kolorystyka płótna podkreśla klimat dzieła i tragedię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *