Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Upadek Ikara – opis obrazu

Pieter Bruegl jest autorem obrazu pt. „Upadek Ikara”. Malarz ten żył w latach ok. 1528-1569, był to najwybitniejszy malarz niderlandzki XVI wieku. Nie ograniczał się do jednej tematyki, podejmował się malowania m.in. tematów biblijnych i mitologii.
Dzieło Pietera Bruelga powstało pod koniec epoki renesansu w XVII wieku, zostało namalowane farbami olejnymi. Obraz ma wymiary 74×112 cm .
Na pierwszym planie znajduje się rolnik, który orze pole. Jest ubrany w czerwoną koszule, szarą sukmanę zakończoną falbanami oraz brązowe rajstopy i buty. W lewej ręce bat, którym popędza konia ciągnącego drewniany pług. Rolnik orze ziemie na niewielkim wzniesieniu. Na drugim planie nad brzegiem morza stoi pasterz, który pasa swoje owce. Ma na sobie niebieską koszule, brązowe spodnie, getry i buty. Na plecach ma plecak, a u jego boku wiernie siedzi pies. Pasterz wspiera się o kij i patrzy w niebo. Za jego plecami w niewielkiej odległości siedzi rybak łowiący ryby. Odziany jest w biała koszule, czarną czapkę, brązowy pasek i spodnie. Rybak zarzuca wędkę, a po jego lewej stronie stoi nieduże wiaderko. W niewielkiej odległości od brzegu przepływa statek handlowy. Na statku znajdują się kupcy zmierzający do położonego w oddali portu, aby jak najkorzystniej sprzedać swój towar. Na trzecim planie niedaleko statku można dostrzec nogi Ikara. Nad miejscem upadku widać pióra, pochodzące ze skrzydeł zrobionych przez jego ojca. Wszystkie osoby znajdujące się na obrazie nie spostrzegły śmierci Ikara.
Dzieło Pietera Bruelga bardzo mnie zainteresowało, gdyż sztuka epoki renesansu jest moją pasją i z chęcią go oglądałem. Obraz zrozumiałem tak, że gdy my wykonujemy swoją prace, albo rozrywkę innym może dziać się krzywda. To dzieło tak mnie zainteresowało, iż zamierzam poszukać w Internecie innych obrazów tego wybitnego malarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *