Język Polski Wkuwam

Warto przeczytać Małego Księcia

Mały Książę to bardzo ciekawy utwór, którego autorem jest Antoine Saint-Exupéry to jedna z najciekawszych i najbardziej niezwykłych książek, które znajdują się na liście szkolnych lektur obowiązkowych.Książka opowiada o przygodach księcia, który mieszka na swojej małej planecie, wraz z Różą i postanawia wyruszyć w podróż w poszukiwaniu prawdziewj przyjaźni . Moim zdaniem warto przeczytać ten utwór.Spróbuję przedstawić kilka argumentów , które potwierdzą moją tezę.
Rozpocznę swoje rozważania od najsilniejszego dowodu, który mówi o tym , że wartości zamieszczone w utworze są uniwersalne i ponadczasowe. Przykładem wartości zawartej w utworze jest poszukiwanie miłości i przyjaźni w życiu każdego człowieka. Miłość istniała istnieje i będzie istnieć, a więc jest ponadczasowa i można się do niej odnieść niezależnie w jakim wieku.Takich wartości jest znacznie więcej, trzeba ich po prostu poszukać w utworze.
Moje rozważania byłyby niepełne gdybym nie przytoczył jeszcze jednego argumentu . Mianowicie jest to kwestia mówiąca o tym , że książka jest adresowana do czytelników w różnym wieku. Dzieci po jej przeczytaniu odbiorą ją jako lekturę z przygodami Małego Księcia i jego przygodami w czasie swych podróży. Dorośli i młodzież zaś jako książkę zmuszającą do zastanowienia się nad pewnymi rzeczami i wartościami życiowymi. Każdy po przeczytaniu tej lektury powinien wyciągnąć jakieś refleksje ze swojego postępowania i utożsamić się z jedną osobą zamieszkującą daną asteroidę.
Nie mogę pominąć jeszcze jednego argumentu , który mówi o tym , że lektura zawiera wiele sentencji, aforyzmów, złotych myśli . Między innymi taki jak ,,Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” Oznacza to , iż największe znaczenia ma to, co mamy „w środku”, a nie powierzchowność. Wielu ludzi ocenia innych po wyglądzie, w czasie, gdy w ogóle ich nie znają. Lecz, jak mówi przysłowie „nie szata zdobi człowieka”. Można wyglądać jak supermodelka, a nie koniecznie wiele reprezentować swoją osobą. W związku z tym najpierw powinienem dobrze poznać człowieka, a potem dopiero wypowiadać się na jego temat.
Moim końcowym dowodem jest to, że książka zawiera trzy rodzaje wątków: realistyczny, baśniowy oraz psychologiczny. Wątkami realistycznymi w utworze będą: życie pilota na Ziemi oraz awaria jego samolotu na środku pustyni, zaś baśniowmi życie Małego Księcia na jego małej asteroidzie oraz jego międzyplanetarna podróż. Psychologicznym wątkiem w utworze jest poszukiwanie przyjaźni i prawdy o życiu przez tytułowego bohatera poprzez zwiedzanie sąsiadujących asteroid oraz poznawanie ich mieszkańców.
Myślę, że udało mi się w mojej pracy udowodnić, że książka Antoniea Saint-Exupéryego pt. Mały Książę jest warta przeczytania. Nawet małym dzieciom, które dzięki niej poznają wartości, które są w życiu ludzi najważniejsze. Natomiast dorosłym pozwoli zachować w sobie choć maleńką cząstkę dziecka z jego idealistycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Dzięki niej świat wyda mi się bardziej przyjazny i wypełniony pięknem. Pomoże mi także zrozumieć, że warto poznawać ten świat z nadzieją na to, że uda mi się odnaleźć prawdziwego przyjaciela.