Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Wybierz jedną z postaci mitologicznych, którą ukarali bogowie. Przygotuj jej obronę.

Postacią wybraną przeze mnie jest Prometeusz. Był on tytanem, synem Japetosa. To właśnie Prometeusz ulepił z gliny ludzi. Przez swoje czyny chciał on im tylko pomagać. Jednak w mniemaniu bogów był ich największym wrogiem.

Był on bardzo dobry dla pierwszych ludzi. Opiekował się nimi i nauczył ich wielu pożytecznych umiejętności oraz rzemiosł. Wszystkie jego wykroczenia w stosunku do bogów można tłumaczyć chęcią pomocy ludziom. Pierwszy raz oszukał on Zeusa podczas pierwszych obrzędów ofiarnych. Podzielił on zwierzęta ofiarne na całe mięso przykryte wnętrznościami i skóra oraz kości pokryte duża ilością tłuszczu. Zeus w swej zachłanności wybrał oczywiście gorszą ofiarę, kości i tłuszcz. Odtąd ludzie codziennie składali bogom w ofierze kości i tłuszcz, a sami jedząc mięso. Możemy zauważyć, że podstęp Prometeusza był wymierzony w Zeusa, zachłannego i chcącego czerpać z ludzi jak największe daniny.

Jednak po tym wydarzeniu Zeus, chcąc zemścić się i na ludziach, jak i na ich dobroczynnym opiekunie, zabronił on ludziom używać ognia. Mieli oni spożywać surowe mięso. Prometeusz i tym razem okazał się wspaniałomyślny i wykradł ogień z rydwanu słonecznego, zanosząc go ludziom. Mimo, iż wiedział jakie mogą być tego konsekwencje po raz kolejny naraził się na gniew bogów, a w szczególności na karę ze strony Zeusa. Widzimy więc że jest on dobroczyńcą ludzkości. Za swoją działalność został on srogo ukarany. Skazanemu na wieczne cierpienie i torturę, przykutemu do skał Kaukazu Prometeuszowi, orzeł codziennie rozdzierał wątrobę, która wciąż odrastała.

Nie widzę powodu, dla którego Prometeusz miałby tak cierpieć. Jednak myślę, że kara dla niego była tak wielka, ponieważ bogowie nie mogli znieść faktu, iż istnieje ktoś kto potrafi się im przeciwstawić. Kto buntuje się przeciwko decyzji Zeusa. Mimo to był on wspaniałomyślny dla ludzi i chciał im jak najbardziej ułatwić życie. Nie bał się czynić wbrew woli bogów, którzy w swym zadufaniu nie dostrzegli by nigdy potrzeb człowieka. Prometeusz jest dla ludzi pocieszycielem, który może uczynić życie lepszym, barwniejszym i łatwiejszym. Wszystkie jego czyny są bohaterskie i nie zasługują na karę. Chęć pomocy ludziom była dla niego najważniejszym priorytetem. Prometeusza z całą pewnością możemy nazwać dobroczyńcą ludzkości. Jego wielkie poświęcenie w obronie praw ludzkich zasługuje na nagrodę, a nie na tak straszną karę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warning: strpos(): Empty needle in /usr/home/puszcza1/domains/wkuwam.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 11502