Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Wyjasnij istotę myślenia mitycznego w oparciu o mit o Heliosie

Myślenie mityczne jest to myślenie nierealne, fantastyczne. W starożytnej Grecji ludzie stosując je bardzo często wyjaśniali wiele zjawisk otaczającego świata. Tak też było w przypadku boga słońca czyli Heliosa.
Ówcześni ludzie stworzyli sylwetki wielu bóstw w celu odkrycia tajemnic natury. Tak tez Demeter była boginią urodzaju, Atena boginią mądrości a Posejdon bogiem mórz. Tak powstała ogromna ilość mitów.

Według starożytnych królestwo słoneczne podzielona było miedzy dwóch bogów. Apollo wyobrażał dobrą i wielką potęgę słońca a Helios zaś musiał objeżdżać całą ziemie swym słonecznym rydwanem w celu oświetlenia ziemi.
Pałac Heliosa był cudnie ozdobiony. Cały ze złota, pełen drogich kamieni i ozdób z kości słoniowej. Na ścianach wyrzeźbione były przeróżne historie. W wielkiej sali zaś na złotym tronie siedział Helios ubrany cały w purpurę, świecący tak ze nikt nie śmiał się na niego spojrzeć w obawie przed utrata wzroku.

Pewnego dnia przyszedł do niego syn jego Faeton z ogromną prośba. Chciał aby pozwolił mu ojciec raz jeden wyjechać na wozie słonecznym. Mimo przekonywania ojca, że jest to bardzo niebezpieczne Faeton upierał się przy swej prośbie. Helios nie mając wyboru zgodził się. Wyjechał wiec syn boga słońca na wozie ognistym i wtem nieśmiertelne rumaki poczuły, że niepewna dłoń je prowadzi. Zboczyły wiec zaraz ze swej drogi powodując ogromną liczbę kataklizmów na ziemi. Zeus widząc co się dzieje raził Faetona piorunem, który momentalnie spadł z rydwanu do rzeki. Tak się skończyła historia bożyca.

Helios nie był czczony w wielu miastach. Jedynie wyspa Rodos składała mu należną cześć przed wszystkimi innymi bogami. Tam właśnie powstała ku jego czci wielka statua tak zwany „Kolos Rodyjski” zaliczany do jednych z siedmiu cudów świata. Wykonany był z brązu o wysokości 32 metrów. Niestety nie istniał długo gdyż uległ trzęsieniu ziemi i rozbił się na kawałki, które wpadły do morza.
W wyżej przedstawionym prze ze mnie micie o Heliosie można znaleźć bardzo wiele cech myślenia mitycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *