Język Polski Wkuwam

Z czym przede wszystkim będą ci się kojarzyć bohaterowie Kamieni na szaniec? Uzasadnij swój wybór.

Kamienie na szaniec to piękna, wzruszająca opowieść o II Wojnie Światowej. Lecz nie tylko. Książka opisuje również autentycznych polskich bohaterów narodowych – m. in. Alka (Aleksy Dawidowski), Rudego (Jan Bytnar) i Zośkę (Tadeusz Zawadzki).

Przyznam szczerze – podczas czytania opisów ich akcji, działań konspiracyjnych, aż coś chwytało mnie za gardło. Któż w dzisiejszych czasach odważyłby się na tak niebezpieczne wyskoki? Czy w XXI wieku ktoś ośmieliłby się ryzykować życiem za ojczyznę? Mam pewne wątpliwości.

Dlatego też bohaterowie Kamieni na szaniec już do końca życia kojarzyć mi się będą z ogromną odwagą i niewyobrażalnym w dziesiejszych czasa męstwem. A także z uporem w walce z wrogiem, wytrwałością – Alek, Rudy i Zośka walczyli do upadłego, do końca. Z podniesioną głową – i z dumą – na śmierć szli po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec. Niesamowity przejaw odwagi – umierać za ojczyznę…

Z czym jeszcze kojarzyć mi się będą ówcześnie żyjący bohaterowie polscy? – Z sokromnością. Jestem przekonana, że czuliby się nieswojo wiedząc, że za kilkadziesiąt lat zada nam Pani napisanie wypracowania na ich temat.

Tacy jak oni powinni być wszyscy Polacy, by nam wszystkim żyło się w ojczyźnie lepiej.