Wkuwam

Zenek Wójcik

Zenek Wójcik to główny bohater powieści Ireny Jurgielewiczowej pt.: ,,Ten Obcy. Pochodzi z Wrocławia, ale przemiarza kraj autostopem w poszukiwaniu swojego wójka. Chłopiec ma kilkanaście lat, a mimo to zmuszony jest sam się o siebie troszczyć. Poznajemy go gdy zatrzymuje się na wyspie.
Gdy w zaciszu wyspy bohaterowie książki znaleźli Zenka siedział pod krzakiem w drelichowej kurtce i wymiętych spodniach. Pod dawno nie strzyżonymi rozczochranymi włosami rysowała się blada twarz i zapadnięte policzki. Na pierwszy rzut oka wygląd chłopca świadczł o tym, że dawno nie był on w domu i nie panowała nad nim ręka rodzica. Ale Ula znalazła w nim, że jest wysoki, szczupły ma ładne ciemne włosy i gęste szerokie brwi.
Julkowi imponowała jego odwaga, którą zaznaczył w momęcie , gdy uratował małe dziecko z pędzącego wozu i o czym świadczyło rzucenie się na Wiktora w obronie bezbronnego psa.
Podziwiam Zenka za jego upór i wytrwałośćw dążeniu do celu, przez pietrzące się problemy i przeszkody, a za razem współczuję mu, że nie miał możliwości do normalnego życia w pełnej kochającej się rodzinie, która dostarczała, by mu prawdziwego ciepła, niezbędnej miłości.