Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Związki Frazeologiczne pochodzące z Biblii

1.CIEMNOŚCI EGIPSKIE – ciemność zupełna, całkowita, nieprzenikniona. Związek ten nawiązuje do biblijnej historii plag egipskich, kiedy to Bóg za pośrednictwem Mojżesza i Aarona pragnął uwolnić naród izraelski z rąk Faraona.Gdy władca Egiptu był nieugięty Bóg zsyła kolejno 12 plag egipskich , w tym ciemności egipskie (ostatnia).
2.ZAKAZANY OWOC – grzech, pokusa. Frazeologizm ten wywodzi się z historii pierwszych rodziców, Adama i Ewy, którzy, zrywając owoc z drzewa poznania dobra i zła, okazali Bogu nieposłuszeństwo, co w konsekwencji sprowadziło na całą ludzkość cierpienie i niedoskonałość.
3.TRĄBY JERYCHOŃSKIE – przeraźliwy, silny dźwięk. Nawiązuje do historii miasta Jerycha, które Izraelici z Jozuem na czele zdobyli, grając na siedmiu trąbach z baranich rogów, siódmego dnia obalili mury miasta.
4.SODOMA I GOMORA – miejsce rozpusty i rozwiązłości, braku zasad moralnych. Te miasta zostały zniszczone przez Boga z powodu rozpusty tam panującej.
5.WIEŻA BABEL – niemożność porozumienia się, bałagan. Nawiązuje do historii pomieszania języków przez Boga robotnikom pracującym przy wieży.
6.RZUCAĆ PERŁY PRZED WIEPRZE – ofiarowywać coś wartościowego komuś, kto na to nie zasługuje i nie potrafi tego docenić; „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały”.
7.SALOMONOWY WYROK – wyrok sprawiedliwy, mądry.
8.Z PUSTEGO I SALOMON NIE NALEJE – istnieją sprawy, których nawet najmądrzejsi tego świata nie są w stanie rozwiązać.
9.JUDASZOWY POCAŁUNEK – zdrada, podstęp, gest fałszywy, nieszczery,dwulicowy.
10.ALFA I OMEGA – ktoś, kto wszystko wie z danej dziedziny, najwyższy autorytet, guru.
11.HIOBOWE WIEŚCI – wieści smutne, tragiczne, fatalne. Bóg założył się z szatanem czy Hiob przeklnie Boga gdy zubożeje i znędznieje – Hiob przetrwał utratę majątku i rodziny wciąż ufał bogu i go kochał.
12.JUDASZOWY GROSZ – zapłata za zdradę.
13.MANNA Z NIEBA – niespodziewany dar.
14.PLAGI EGIPSKIE – olbrzymie nieszczęścia. W Księdze wyjścia Egipt nawiedziły następujące plagi: krew w Nilu, żaby, komary, muchy, zaraza bydła, wrzody, grad, szarańcza, ciemności, śmierć pierworodnych.
15.RZEŹ NIEWINIĄTEK – zdarzenie, w którym padło wiele niewinnych ofiar.
16.SYN MARNOTRAWNY – osoba, która zbłądziła, ale potrafiła się do tego przyznać.
17.WDOWI GROSZ – dar cenny nie ze względu na realną wartość, ale na ogrom wyrzeczenia, jakie poniósł ofiarodawca.
18.ZAMIENIĆ SIĘ W SŁUP SOLI – znieruchomieć z zaskoczenia lub zdziwienia, nie wiedzieć, co powiedzieć i zrobić.
19.ŻONA LOTA – osoba charakteryzująca się nieposkromioną ciekawością.
20.MISKA SOCZEWICY – oddanie czegoś bardzo cennego za coś, co nie jest wiele warte. Wyrażenie pochodzi z przypowieści o Ezawie, który wyrzekł się pierworództwa za miskę soczewicy.
21.UMYWAĆ OD CZEGOŚ RĘCE – zrzucać z siebie odpowiedzialność. Ten gest wykonał Piłat, który nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za śmierć Chrystusa.
22.PALEC BOŻY – symbol sprawiedliwości
23.KAINOWE ZNAMIĘ – znak zbrodni bratobójstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *