Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.

Ponad 100 tysięcy materiałów dla szkoły podstawowej, średniej oraz z zakresu studiów.

Życiorys Andrzeja Radka.

Andrzej Radek urodził sie w Pajęczynie Dolnym. Pochodził z rodziny chłopskiej, dlatego jego droga do wiedzy była trudna. Radek jak każde wiejskie dziecko wychowywał się sam. Od wczesnego dzieciństwa musiał pracować. Jego rodzice byli bardzo zapracowani i nie mogli poświęcić czasu synowi. Miłość do nauki zaszczepił w nim nauczyciel dworskich dzieci, który był największym autorytetem chłopca.

Gdy Kawka nauczył Jędrzeja pisac i czytać, umieścił go w szkole w Pyrzogłowicach. Kiedy bohater był w dzrugiej klasie, Paluszkiewicz zmarł. Zostawił on swojemu podopiecznemu część pieniędzy, które ten miał przeznaczyć na naukę. Chłopak przeszedł klase trzecia i czwartą, a potem zdał na patent. Po tym wydarzeniu udał sie na wakacje w rodzinne strony. Pod koniec wakacji przyszło mu opuścić Pajęczyn. Bardzo przeżył opuszczenie wsi, ponieważ wiedział, że już więcej tu nie wróci.

Do Klerykowa bohater wybrał sie na piechotę, ponieważ nie było go stać na pojazd. W połowie drogi szczęście uśmiechnęło sie do Andrzeja. Przejeżdżał tamtędy furman, który zmierzał właśnie do Klerykowa i zabrał chłopca. Okazało się, że Płoniewicz poszukuje niedrogiego korepetytora. Został nim Radek, który oferował swoje usługi w zamian za mieszkanie. Gdy Jędrzej poszedł do szkoły wyśmiewano sie z jego wiejskiego pochodzenia i chłopskiej gwary.

Przodował w tym Tymkiewicz, z którym bohater wdał sie w bójkę. Miał zostać za to wydalony ze szkoły, jednak wstawił się za nim Marcin Borowicz. Jędrek brał udział w spotkaniach ,,na górce u Gontali. Odwdzięczył się Borowiczowi, kiedy ten był załamany po wyjeżdzie ,,Biruty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *